Nacionalne vlade bodo lahko po novih evropskih pravilih o državni pomoči, ki jih je nedavno predstavila Evropska komisija, za podporo zelenih tehnologij uporabljale pogodbe na razliko za ogljik, vezane na ceno ogljika v Uniji.
»Države članice bodo lahko s fleksibilnimi orodji, kot so pogodbe na razliko, podpirale katero koli tehnologijo, ki zagotavlja zmanjšanje ogljikovih izpustov,« je za medije ob predstavitvi novih evropskih smernic o državni pomoči na področjih energije in okolja povedala izvršna podpredsednica Komisije Margrethe Vestager.
Med omenjenimi tehnologijami so vodik, prilagajanje odjema, shranjevanje električne energije ter projekti na področju razogljičenja industrije.
Pogodbe na razliko za ogljik burijo duhove, saj nekateri gospodarski akterji menijo, da so nujne za hitro razogljičenje industrije v skladu z evropskim ciljem o neto ničelnih izpustih do leta 2050, druge pa skrbi, da bi utegnile spodkopati evropski sistem trgovanja z emisijskimi kuponi (EU ETS).
Tovrstna pogodba pomeni, da vlada upravičencu poravna razliko med dogovorjeno fiksno izvršilno ceno ter referenčno ceno, vezano na ceno emisijskega kupona v sistemu ETS, če je ta referenčna cena nižja. Če je referenčna cena višja, upravičenec poravna razliko vladi.
Cena emisijskega kupona se je letos v referenčni pogodbi za december 21 potrojila in ta mesec že presegla 90 EUR/t, nato pa tik pred zapadlostjo zdrsnila pod 80 EUR/t. Cena v novi referenčni pogodbi za december 22 je 22. decembra znašala pod 78 EUR/t.
Vlade s potrjeno shemo državne pomoči lahko po novih pravilih financirajo do 100 odstotkov dodatnih stroškov, ki jih povzroči raba zelene tehnologije v primerjavi s konvencionalno vzporednico z večjimi ogljikovimi izpusti.
Komisija namerava nova pravila ponovno pretresti najpozneje leta 2028, nacionalne vlade pa morajo svoje sedanje sheme državne pomoči uskladiti z novimi pravili do konca leta 2023.
Povezave
Dokumenti
Povezani članki