Evropska komisija je sprejela novi akcijski načrt za krožno gospodarstvo, ki bo po navedbah Komisije »eden glavnih gradnikov evropskega zelenega dogovora, novega programa za trajnostno rast v Evropi«.
»Načrt skuša z ukrepi za celotni življenjski cikel izdelkov doseči, da bi se z ustrezno zasnovo in proizvodnjo izdelkov uporabljeni viri čim dlje obdržali v gospodarstvu EU. S tem bi gospodarstvo omogočilo okolju prijazno prihodnost, bilo bi konkurenčnejše gospodarstvo, obenem pa bi zagotavljalo varstvo okolja in uvajalo nove pravice za potrošnike,« so sporočili iz Komisije.
V ospredju načrta bodo sektorji, ki uporabljajo največ virov in kjer so možnosti za krožnost velike. Tako bodo ukrepi med drugim usmerjeni v daljšo življenjsko dobo elektronskih izdelkov, večjo trajnost baterij, zmanjšanje prekomerne embalaže, uporabo biološko razgradljive plastike, ponovno uporabo tekstila, trajnostne gradnje in uporabo izdelkov za večkratno uporabo v živilskih storitvah.
Komisar za evropski zeleni dogovor Frans Timmermans je ob tem dejal, da za to, da do leta 2050 dosežemo podnebno nevtralnost, potrebujemo povsem krožno gospodarstvo. Danes je gospodarstvo sicer še vedno večinoma linearno, saj se le 12 % sekundarnih materialov in virov ponovno uporabi v gospodarstvu.
Komisar za okolje, oceane in ribištvo Virginijus Sinkevičius je dodal: »Planet Zemlja je le eden, vendar bo človeška potrošnja do leta 2050 narasla tako, kot če bi obstajali trije. Z novim načrtom bo krožno gospodarstvo postalo del vsakdana, kar bo pospešilo prehod na zeleno gospodarstvo. Ukrepi, usmerjeni v prihodnost, bodo tako kot narava poskrbeli, da se nič ne zavrže.«
Povezave
Dokumenti
Povezani članki