Da lahko vodik velja za nizkoogljičnega, mora biti proizveden z vsaj 70-odstotnim prihrankom izpustov glede na primerljive vire na fosilna goriva brez zajema in shranjevanja CO2, je zapisano v osnutku predloga Evropske komisije.
Nizkoogljični vodik bo prepoznan v okviru novega certifikacijskega sistema, ki se bo nanašal na celotno Unijo in na uvoz, so sporočili iz EK.
Namen je strankam omogočiti informirano odločanje pri nakupu različnih obnovljivih in nizkoogljičnih plinov, ki bodo v naslednjih letih, ob želji EU po dosegi neto ničelnih emisij do leta 2050, postali vse bolj dostopni.
Certifikacijski sistem bo predvidoma temeljil na že obstoječih sistemih za obnovljivi vodik in druga goriva, ki izhajajo iz direktive EU o energiji iz obnovljivih virov.
Enak pristop, ki upošteva izpuste v celotnem življenjskem ciklu, bo v pomoč tudi pri ustvarjanju »celovitega vseevropskega certifikacijskega sistema«, ki bo pokrival celotno energetsko mešanico EU, pravijo v EK.
Natančno metodologijo za oceno izpustov pri nizkoogljičnem vodiku naj bi sicer razvili kasneje, v okviru natančnih tehničnih pravil EU s predvidenim vstopom v veljavo do konca leta 2024.
EK namerava do leta 2030 sicer še enkrat preučiti merilo 70-odstotnega prihranka izpustov in presoditi, če ga je morda treba za obrate za proizvodnjo vodika, ki bodo začeli obratovati od leta 2031 dalje, zaostriti.
Merilo 70-odstotnega prihranka izpustov obenem pomeni, da bo za nizkoogljičnega veljal tudi vodik, ki bo proizveden s pomočjo elektrolizatorjev na jedrsko energijo, je pojasnil vir iz EK.
EK je sicer predlagala tudi posodobitev pravil plinskega trga EU, s katero želi obnovljivim in nizkoogljičnim plinom olajšati dostop do obstoječega plinskega omrežja in omogočiti razvoj namenske infrastrukture ter trgov vodika.
Preden lahko ti predlogi postanejo zavezujoči, jih morata potrditi tako Evropski parlament kot Svet ministrov EU, ki zastopa nacionalne vlade, kar z razpravo vred praviloma traja od 18 mesecev do dveh let.
Povezave
Dokumenti
Povezani članki