Evropa ima potencial, da do leta 2030 proizvede 450 TWh zelenega vodika, je pokazala študija, ki so jo naročili evropski sistemski operaterji prenosnih plinovodnih omrežij.
Vendar pa bi uresničitev tega potenciala zahtevala »hitro, močno povečanje vetrnih in sončnih zmogljivosti, ki presega tisto, kar je potrebno za neposredno povpraševanje po električni energiji, in ustreza skupni nameščeni moči 1.900 GW [do konca desetletja]«, piše v študiji.
Obseg zmogljivosti v višini 1.900 GW je večjih od tistega, ki je predviden v trenutnih državnih podnebnih ciljih.
Zeleni vodik bi moral igrati ključno vlogo v načrtu EU, da do leta 2050 postane ogljično nevtralna, čeprav bi se potem morale zmogljivosti obnovljivih virov do sredine stoletja povzpeti na 4.500 GW, da bi proizvedli potrebno količino tega vodika, dodaja študija.
Medtem bodo morale države z nizkim domačim potencialom za proizvodnjo vodika v primerjavi s svojim povpraševanjem, kot sta Nemčija in Belgija, vodik uvažati, je še navedeno v študiji.
Stroške uvoza iz krajev, kot sta Ukrajina ali Severna Afrika, napoveduje v višini 1,5-2,50 EUR/kg.
Študija poudarja, da bi morale imeti države z visokim deležem električne energije, ki se trenutno proizvaja iz plina, kot je Nemčija, do leta 2050 tudi največji delež električne energije, proizvedene z vodikom.
Skupni delež električne energije, proizvedene iz vodika, naj bi do leta 2050 znašal 17 odstotkov proizvodnje na državo.
V ponedeljek je nemško ministrstvo za gospodarstvo objavilo načrte za dražbeni instrument, ki bo do leta 2024 olajšal uvoz in dobavo zelenega vodika industrijskim odjemalcem.
Nemška vlada pričakuje, da bo uvoz potreben za zadovoljevanje predvidenega povpraševanja po vodiku, ki bi lahko do leta 2030 zraslo na 110 TWh.
Povezave
Dokumenti
Povezani članki