Evropska komisija je pred kratkim predlagala vzpostavitev desetih novih partnerstev med EU, članicami in industrijo, med katerimi sta tudi čisti vodik in pametna omrežja in storitve. Kot pojasnjujejo v Komisiji, je cilj »pospešiti prehod v zeleno, podnebno nevtralno in digitalno Evropo ter povečati konkurenčnost industrije«. EU bo za ta namen zagotovila skoraj 10 milijard evrov finančnih sredstev, ki jih bodo partnerji dopolnili z vsaj enakovrednim zneskom.
»Pričakuje se, da bo ta skupni prispevek mobiliziral dodatne naložbe v podporo prehodu in ustvaril dolgoročne pozitivne učinke na zaposlovanje, okolje in družbo,« pravijo v Komisiji.
Med desetimi partnerstvi, ki jih predlaga Komisija in od katerih nekatera temeljijo na obstoječih skupnih podjetjih, je čisti vodik. To partnerstvo bo po navedbah Komisije »pospešilo razvoj in uvajanje evropske vrednostne verige za tehnologije čistega vodika, kar bo prispevalo k trajnostnim, razogljičenim in popolnoma integriranim energetskim sistemom. Skupaj z zavezništvom za vodik bo prispevalo k doseganju ciljev Unije iz strategije EU za vodik za podnebno nevtralno Evropo«.
Partnerstvo za čisti vodik se bo osredotočilo na proizvodnjo, distribucijo in shranjevanje čistega vodika ter na oskrbo panog, ki jih je težko razogljičiti, kot sta težka industrija in promet težkih vozil.
Evropska strategija za vodik, predstavljena lanskega julija, predvideva postavitev vsaj 40 GW elektrolizatorjev za obnovljivi vodik do leta 2030 ter proizvodnjo do 10 milijonov ton obnovljivega vodika letno.
Evropska komisija predlaga tudi vzpostavitev partnerstva za čisto letalstvo, kar bi letalstvo popeljalo na pot »k podnebni nevtralnosti, in sicer s pospeševanjem razvoja in uvajanja prelomnih rešitev na področju raziskav in inovacij«.
Cilj tega partnerstva je »razviti naslednjo generacijo izjemno učinkovitih nizkoogljičnih zrakoplovov z novimi viri energije, motorji in sistemi ter izboljšati konkurenčnost in zaposlovanje v letalskem sektorju, kar bo še posebej pomembno za okrevanje gospodarstva«, pravijo v Komisiji.
Partnerstvo za pametna omrežja in storitve pa bo »podpiralo tehnološko suverenost pametnih omrežij in storitev v skladu z novo industrijsko strategijo za Evropo, novo strategijo EU za kibernetsko varnost in naborom orodij za 5G. Njegov namen je pomagati pri reševanju družbenih izzivov ter omogočiti digitalni in zeleni prehod, kot tudi podpreti tehnologije, ki bodo prispevale k okrevanju gospodarstva. Prav tako bo evropskim akterjem omogočil razvoj tehnoloških zmogljivosti za sisteme 6G kot podlago za prihodnje digitalne storitve do leta 2030«, pojasnjujejo v Komisiji.
Eno od predlaganih partnerstev so tudi ključne digitalne tehnologije, ki vključujejo elektronske komponente, njihovo zasnovo, proizvodnjo in integracijo v sisteme ter programsko opremo, ki opredeljuje njihovo delovanje.
»Glavni cilj tega partnerstva je podpirati digitalno preobrazbo vseh gospodarskih in družbenih sektorjev ter evropski zeleni dogovor ter podpirati raziskave in inovacije za naslednjo generacijo mikroprocesorjev. To novo partnerstvo bo skupaj z izjavo o evropski pobudi za procesorje in polprevodniške tehnologije, ki jo je podpisalo 20 držav članic, prihodnjim zavezništvom za mikroelektroniko in morebitnim novim pomembnim projektom v skupnem evropskem interesu za pospeševanje prelomnih inovacij, o katerem razpravljajo države članice, prispevalo h krepitvi konkurenčnosti in tehnološke suverenosti Evrope,« pravijo v Komisiji.
Partnerstvo za krožno Evropo na biološki osnovi pa bo »znatno prispevalo k podnebnim ciljem za leto 2030 in utrlo pot podnebni nevtralnosti do leta 2050 ter povečalo trajnostnost in krožnost proizvodnih in potrošnih sistemov v skladu z evropskim zelenim dogovorom«, ocenjujejo v Komisiji.
Cilj tega partnerstva je »razviti in razširiti trajnostno pridobivanje in pretvorbo biomase v izdelke na biološki osnovi ter podpreti uvajanje biotehnoloških inovacij na regionalni ravni z dejavnim vključevanjem lokalnih dejavnikov in v smislu oživljanja podeželskih, obalnih in obrobnih regij«, dodajajo.
Povezave
Dokumenti
Povezani članki