Arhiv novic

Arhiv novic

EU sprejela višje OVE cilje in pravila za hitrejšo izdajo dovoljenj

EU je uradno podpisala zavezujoč 42,5-odstotni cilj doseganja obnovljive energije do leta 2030 v primerjavi s prejšnjim 32-odstotnim, kot tudi hitrejša pravila za izdajo dovoljenj.

Vsaka od 27 držav članic mora v posodobljenih nacionalnih energetskih in podnebnih načrtih do 30. junija 2024 določiti svoj prispevek k temu splošnemu cilju glede deleža obnovljivih virov energije v skupni porabi energije.

Evropska komisija bo nato preverila prispevke, da bi ugotovila, ali bo splošni cilj EU dosežen, in podala priporočila, če ne bo.

Dvanajst držav, vključno s Francijo in Nemčijo, mora še predložiti svoje osnutke posodobljenih nacionalnih načrtov, vključno s svojimi prispevki za obnovljive vire energije, kar bi države po podatkih Evropske komisije morale storiti do 30. junija letos. Slovenija je med državami, ki je posodobljeni osnutek že oddala Komisiji v pregled.

Drugi cilji revidirane direktive o obnovljivi energiji, znani kot RED3, vključujejo zahtevo, da industrija poveča svojo porabo obnovljive energije za 1,6 odstotka na leto.

RED3 tudi zahteva, da 42 odstotkov vodika, ki se uporablja v industriji, prihaja iz obnovljivih goriv nebiološkega izvora – torej ne iz biogoriv ali jedrske energije – do leta 2030 in 60 odstotkov do leta 2035.

Nacionalne vlade bodo lahko te podcilje za zeleni vodik zmanjšale za 20 odstotkov, če njihov delež vodika iz fosilnih goriv ne bo večji od 23 odstotkov leta 2030 in 20 odstotkov leta 2035 ter če bodo dosegale svoj pričakovani prispevek k splošnim ciljem EU glede obnovljivih virov energije.

To je bilo vključeno, da bi zadovoljili Francijo, ki želi proizvajati nizkoogljični vodik z jedrsko energijo.

Revizija direktive RED3 vključuje tudi hitrejše izdajanje dovoljenj za nove projekte obnovljivih virov energije in preoblikovanje postopkov dovoljenj za posodobitve obstoječih zmogljivosti.
 

Cilj je pospešiti uvajanje zmogljivosti obnovljivih virov energije kot del prizadevanj EU za prenehanje odvisnosti od ruskega plina kot odgovor na vojno v Ukrajini.

Nacionalni organi bodo morali določiti posebne lokacije, kjer bodo projekti obnovljivih virov energije imeli koristi od hitrega postopka izdaje dovoljenj, ki bo trajal manj kot 12 mesecev. Čas za izdajo dovoljenj za projekte zunaj teh območij bo omejen na 24 mesecev.

Postavitev zmogljivosti obnovljivih virov energije bo tudi imelo status »prevladujočega javnega interesa«, kar bo lokalnim skupnostim omejilo možnosti, da bi na sodiščih blokirale nove projekte.

Naslednji korak je, da se RED3 direktiva objavi v Uradnem listu EU in postane zavezujoča 20 dni pozneje. Nacionalne vlade imajo nato 18 mesecev časa, da posodobijo svojo domačo zakonodajo in jo uskladijo z revidirano direktivo.

 

Povezave
Dokumenti
Povezani članki

Theme picker

Informirajte se

Bodite obveščeni o aktualnih vsebinah s področja TRAJNOSTNE ENERGIJE. Prijavite se na e-novice!

Prijavite se na e-novice