Arhiv novic

Arhiv novic

Ember: Proizvodnja elektrike iz sonca maja v EU presegla premogovno proizvodnjo

Proizvodnja električne energije iz sonca je v EU maja prvič prehitela proizvodnjo elektrike iz premoga in dosegla rekordno vrednost 27 TWh, so pokazali podatki mislišča Ember. 

Sončna energija je maja predstavljala tudi rekordnih 14 % električne energije v EU v primerjavi z 10 % ali 20 TWh v primeru proizvodnje premoga.

Proizvodnja električne energije iz vetra je prejšnji mesec dosegla 32 TWh in je predstavljala 17 % mešanice električne energije v EU. To je pod rekordom iz januarja, ko so vetrne elektrarne proizvedle 23 % ali 54 TWh električne energije na celini.

Kljub temu je bilo iz vetrne in sončne energije skupaj maja proizvedene več električne energije kot iz vseh fosilnih goriv. Ta obnovljiva vira sta tako predstavljala 31-odstotni delež v proizvodni mešanici, pravijo v Emberju.

Medtem je delež proizvodnje električne energije iz plina prejšnji mesec zabeležil najnižjo raven od leta 2018, in sicer le 15 % proizvodnje električne energije v EU, ugotavlja Ember. V obdobju januar-maj se je proizvodnja elektrike iz premoga in plina v EU medletno zmanjšala za 20 % oziroma 15 %, medtem ko je proizvodnja iz sončne in vetrne energije narasla za 10 % oziroma 5 %, pravijo v mislišču.

V Nemčiji, največji državi proizvajalki električne energije v EU, je proizvodnja iz premoga maja padla na 7 TWh, kar je najnižja raven od začetka leta 2020, to pa zahvaljujoč nizkemu povpraševanju, močni vetrni in solarni proizvodnji ter povečanemu uvozu električne energije. Na Poljskem, eni največjih proizvajalk električne energije iz premoga na celini, je proizvodnja premoga prejšnji mesec padla za 62 % na najnižjo vrednost vseh časov, in sicer 7,2 TWh.

»EU je letos na dobri poti, da pride do velikega zloma fosilne energije, saj vetrne in sončne elektrarne postajajo hrbtenica prihodnjega elektroenergetskega sistema,« je dejala Sarah Brown iz Emberja.

 

Povezave
Dokumenti
Povezani članki

Theme picker

Informirajte se

Bodite obveščeni o aktualnih vsebinah s področja TRAJNOSTNE ENERGIJE. Prijavite se na e-novice!

Prijavite se na e-novice