Dobavitelji energentov so tudi v letu 2019 presegli ciljne vrednosti prihrankov energije, pri tem pa so 51 odstotkov prihrankov ustvarili dobavitelji električne energije in tekočih goriv. Hkrati so lani prihranki energije, doseženi v okviru alternativnega ukrepa, ki ga izvaja Eko sklad, prvič presegli ciljne prihranke v višini 262 GWh, je Agencija za energijo zapisala v Poročilu o stanju na področju energetike v Sloveniji v letu 2019.
V Sloveniji sta pomembnejša ukrepa za izpolnjevanje ciljev energetske učinkovitosti sistem obveznega doseganja prihrankov energije, ki zavezuje dobavitelje energentov končnim odjemalcem, in alternativni ukrep politike energetske učinkovitosti, ki ga izvaja Eko sklad.
Prihranki, doseženi s tema ukrepoma, že od leta 2015 predstavljajo skoraj 85 odstotkov vseh doseženih prihrankov končne porabe energije v Sloveniji. V okviru sistema obveznega doseganja prihrankov energije in alternativnega ukrepa mora Slovenija na letni ravni doseči 1,5-odstotni prihranek končne porabe energije. Polovico navedenih ciljnih prihrankov, to je 0,75 odstotka, morajo dosegati dobavitelji energije končnim odjemalcem (dobavitelji tekočih goriv morajo doseči 0,25 odstotka prihranka končne porabe energije za motorni bencin in dizelsko gorivo), drugo polovico ciljnega prihranka pa je treba doseči z alternativnim ukrepom, ki se izvaja v okviru programa energetske učinkovitosti Eko sklada, pojasnjujejo na Agenciji za energijo.
Lani so slovenski zavezanci za doseganje prihrankov - dobavitelji elektrike, toplote, plina ter tekočih in trdnih goriv končnim odjemalcem - s prispevkom k izvedbi ukrepov učinkovite rabe energije dosegli 281 GWh prihranka energije in tako tudi v tem letu skupaj presegli ciljni prihranek, in sicer za 34 GWh.
»Zavezanci so tudi v vseh prejšnjih letih, od uveljavitve sheme, presegali skupne ciljne prihranke energije. Zavezanci lahko za dokazovanje lastnega ciljnega prihranka v posameznem letu koristijo tudi presežke prihrankov nad ciljno vrednostjo iz prejšnjih treh let,« pravijo v Agenciji za energijo.
O doseženih prihrankih energije pri končnih odjemalcih za leto 2019 je agenciji poročalo 239 zavezancev. Od tega je 148 zavezancev v celoti doseglo svoj ciljni prihranek energije – 24 s presežki prejšnjih let, 41 jih je prihranke doseglo s soudeležbo pri izvedbi ukrepov, preostali pa z lastnim prispevkom k izvajanju ukrepov.
S svojim prispevkom so lani največ prihrankov ustvarili dobavitelji električne energije in tekočih goriv, ki so skupaj dosegli 144 GWh prihranka, kar predstavlja 51 odstotkov vseh doseženih prihrankov, vendar z doseženimi prihranki v letu 2019 niso dosegli svojih ciljnih prihrankov energije za to leto.
Dobavitelji toplote so dosegli 45 GWh prihrankov, dobavitelji plina pa 48 GWh. Oboji so z ustvarjenimi prihranki presegli svoje ciljne prihranke energije.
Dobavitelji trdnih goriv so dosegli 44 GWh prihrankov in s tem znatno presegli ciljni prihranek, ki glede na podatke o prodanih količinah energentov v letu 2018 znaša za leto 2019 le 3 GWh, kaže poročilo.
Lani je bilo največ prihrankov energije doseženih z naslednjimi ukrepi: izvedba sistemov soproizvodnje toplote in električne energije, izvedba energetsko učinkovite razsvetljave v stavbah, dodajanje aditiva pogonskemu gorivu in uvajanje sistemov upravljanja z energijo. Z njimi se je doseglo skupaj 199,85 GWh oziroma 71,12 odstotka vseh doseženih prihrankov energije v tem letu.
»Za nadaljnji razvoj sistema obveznega zagotavljanja prihrankov je spodbuden trend rasti doseženih prihrankov predvsem z ukrepi, s katerimi je bilo v letu 2019 ustvarjenih največ prihrankov, to je z uvajanjem sistemov soproizvodnje toplote in električne energije z visokim izkoristkom ter z ukrepom energetsko učinkovite razsvetljave v stavbah,« pravijo v Agenciji za energijo.
Še naprej pa po navedbi regulatorja upadajo doseženi prihranki končne energije z ukrepom dodajanje aditiva pogonskemu gorivu, kar je posledica spremembe metode za določitev količine prihrankov s tem ukrepom in tudi priznanega faktorja prihranka v izbranem letu, ki za leti 2019 in 2020 znaša 1 odstotek in ne več 1,2 odstotka kot prej.
Zavezanci so v letu 2019 dosegli največ prihrankov v industriji in gospodinjstvih, skupaj 167 GWh, kar je 59,4 odstotka vseh doseženih prihrankov končne energije v letu 2019. V industriji so največ prihrankov dosegli z uvajanjem sistemov upravljanja z energijo, v gospodinjstvih pa največ z energetsko učinkovito razsvetljavo v stavbah.
Najmanj prihrankov je bilo ustvarjenih v zasebnem sektorju, in sicer 17,4 GWh, kar je 6,2 odstotka vseh doseženih prihrankov energije. V tem sektorju je bilo največ prihrankov ustvarjenih z vzpostavitvijo sistemov soproizvodnje toplote in električne energije.
Primerjava doseženih prihrankov energije po sektorjih v obdobju 2016–2019 kaže, da je bilo v celotnem obdobju največ prihrankov doseženih v industriji, najmanj pa v zasebnem in javnem sektorju. Znižujejo pa se prihranki v prometu, kar je posledica spremenjene metode za izračun prihrankov in popravkov zaradi ugotovljenih napak pri uporabi metode dodajanja aditivov pogonskemu gorivu, pravijo v Agenciji za energijo.
Medtem so bili lani prvič preseženi ciljni prihranki, določeni za alternativni ukrep, ki ga izvaja Eko sklad. Ta znaša 262 GWh, lani pa je bil dosežen prihranek v višini 296 GWh.
»Prav tako je Slovenija v letu 2019 prvič od vzpostavitve nove sheme doseganja prihrankov končne porabe energije z alternativnim ukrepom dosegla višje prihranke, kot so jih dosegli zave- zanci v okviru sistema obveznega doseganja prihrankov energije,« pravijo v Agenciji za energijo.
Eko sklad sicer večino prihrankov dosega z ukrepi, ki jih posamezni investitorji izvedejo v gospodinjstvih in podjetjih ter so delno financirani z nepovratnimi sredstvi, dodeljenimi z javnimi razpisi Eko sklada.
V letih 2018 in 2019 je bilo tako največ prihrankov energije doseženih z vgradnjo toplotnih črpalk in toplotno izolacijo fasad, skupaj 113 GWh v letu 2018, kar predstavlja 48,7 odstotka vseh prihrankov, in 157,7 GWh v letu 2019, kar je 53,3 odstotka vseh prihrankov energije Eko sklada v letu 2019.
Povezave
Dokumenti
Povezani članki