Arhiv novic

Arhiv novic

EK slovensko-hrvaško-avstrijskemu projektu pametnih omrežji namenja 73,1 mio EUR

Evropska unija bo v osem čezmejnih energetskih infrastrukturnih projektov vložila 602 milijona evrov iz Instrumenta za povezovanje Evrope (IPE), da bi tako izpolnila cilje iz načrta REPowerEU in evropskega zelenega dogovora, so nedavno sporočili iz Evropske komisije (EK). Med projekti, ki bodo prejeli sredstva, je tudi projekt pametnih omrežij GreenSwitch, v katerem sodelujejo tudi slovenska podjetja. Slednjemu bo namenjenih 73,1 milijona evrov.

Konzorcij podjetij iz Slovenije (Eles, Elektro Celje, Elektro Gorenjska, Elektro Ljubljana, GEN-I), Avstrije (KNG-Kärnten Netz) in Hrvaške (HOPS, HEP ODS, HEP) je letos oblikoval skupni projekt GreenSwitch, s katerim bodo optimizirali uporabo obstoječe elektroenergetske infrastrukture ter omogočili vključevanje novih tehnologij in naprednih funkcionalnosti v prenosna in distribucijska omrežja v Avstriji, na Hrvaškem in v Sloveniji, so aprila pojasnili v Elesu.

Omenjeni projekt bo zdaj prejel evropska sredstva v višini 73,1 milijona evrov. Kot pojasnjujejo v Komisiji, gre spodbujanje naložb, namenjenih nadgradnji elektroenergetskih omrežij, kar bo omogočilo vključevanje večjega števila novih uporabnikov obnovljivih virov energije (OVE), toplotnih črpalk in električnih vozil. 

Poleg za ta projekt pa EK finančna sredstva namenja še nekaterim drugim projektom na področju električne energije ter projektom za omrežja CO2, za podzemno skladiščenje plina ter za terminal UZP. 

»Okrepljeno čezmejno medsebojno povezovanje energetske infrastrukture je ključnega pomena za evropski zeleni dogovor, saj omogoča lažje vključevanje obnovljive energije v omrežje. Takšni projekti pa tudi prispevajo k povečanju zanesljivosti oskrbe v EU,« še dodajajo v Komisiji. 

Največ sredstev, in sicer 307,6 milijona evrov, bo namenjenih gradnji prve medsebojne povezave med Italijo in Tunizijo s podmorskim visokonapetostnim električnim kablom. Po mnenju Komisije bo ta nova povezava, imenovana interkonektor ELMED, povečala varnost in trajnost oskrbe z električno energijo v Evropi ter omogočila boljšo integracijo obnovljivih virov energije in zamenjavo proizvodnje elektrike iz plina.  

Med drugim pa bosta finančno pomoč prejela tudi dva projekta, namenjena nadomestitvi ruskega plina v skladu s cilji REPowerEU. Romunija bo tako za razširitev podzemnega skladišča plina v kraju Bilciurești prejela 38 milijonov evrov, Poljska pa bo za projekt UZP terminala v poljskem mestu Gdansk prejela 19,6 milijona evrov.

Povezave
Dokumenti
Povezani članki

Theme picker

Informirajte se

Bodite obveščeni o aktualnih vsebinah s področja TRAJNOSTNE ENERGIJE. Prijavite se na e-novice!

Prijavite se na e-novice