V slovenskem podjetju KOTO načrtujejo projekt proizvodnje biometana, ki bi ga lahko pošiljali v plinovodno omrežje. Projekt je v fazi načrtovanja, v primeru pridobitve dovoljenj tekom leta 2023 in izgradnje plinovoda do lokacije proizvodnje biometana bi lahko v začetku leta 2024 pričeli z umeščanjem strojne opreme, proizvodnja pa bi lahko nato stekla sredi 2024, je povedal direktor družbe Matej Resnik.
Hkrati pa v podjetju opozarjajo, da je realizacija samega projekta zelo odvisna od podpor, ki jih obljublja država, zato je nujno, da se na tem področju začrtajo jasne in odločne usmeritve in to takoj. »Prav tako pričakujemo hitre postopke pri izdaji vseh potrebnih okoljevarstvenih dovoljenj oz. soglasij,« dodaja Resnik.
Načrtovana proizvodnja biometana bi tako lahko znašala do 1,28 milijona kubičnih metrov. »Investicijska vrednost v samo opremo za čiščenje 2 milijona kubičnih metrov bioplina do biometana letno znaša 1 milijon evrov. Potrebne so še investicije v obstoječo bioplinarno (od sprejema do proizvodnje bioplina) v višini 0,5 milijona evrov,« je pojasnil direktor družbe KOTO.
Letno sicer v podjetju proizvedejo od 1,8 do 2 milijona kubičnih metrov bioplina z vsebnostjo 60–65 odstotkov metana.
Novembra lansko leto je družba KOTO tudi sklenila namero o sodelovanju s podjetjem Energetika Ljubljana, v okviru katere nameravajo proizvedeni biometan predati v njihov distribucijski sistem zemeljskega plina.
Skupaj s podjetjem Energetika Ljubljana bodo tako v primeru uspešno izvedenega projekta omogočili, da se bo lokalno proizvedeni biometan uporabljal za polnjenje tovornih in osebnih vozil v sklopu javnih polnilnih postaj.
»Potencialni kupec biometana, če se vtiska v distribucijsko omrežje zemeljskega plina, je Energetika Ljubljana. V primeru, da se biometan vtiska v prenosno omrežje, je potencialnih kupcev več,« je še pojasnil Resnik.
Hkrati se bo samooskrba z električno energijo podjetja z realizacijo proizvodnje biometana zmanjšala, saj zagon proizvodnje pomeni ustavitev proizvodnje električne energije in toplote iz bioplina na obstoječi kogeneraciji.
Tako med drugim v podjetju tudi načrtujejo sončno elektrarno na strehah industrijskih objektov, kjer trenutno preverjajo možnost priključne moči do 1 MW glede na lastno rabo in zmogljivost omrežja.
Povezave
Dokumenti
Povezani članki