Vse kaže na to, da bo svet v letu 2021 zabeležil rekordno rast obnovljivih virov, ki pa bo še vedno prepočasna, da bi zagotovila dosego neto ničelnih izpustov do sredine stoletja, ugotavljajo v Mednarodni agenciji za energijo (IEA).
Nove zmogljivosti v obliki sončnih panelov, vetrnih turbin in drugih obnovljivih virov bodo v letu 2021 predvidoma presegle lanskoletni rekord v višini 280 GW in se povzpele na 290 GW, je agencija zapisala v letošnjem poročilu o trgu obnovljivih virov.
»Tudi ta pospešena vpeljava novih zmogljivosti še vedno niti približno ne zadostuje za dosego globalnega cilja neto ničelnih izpustov do sredine stoletja. To bi obdobju 2021–2026 zahtevalo v povprečju skoraj dvakrat večjo rast, kot je navedena v osrednjem scenariju poročila,« so dodali v IEA.
»To pomeni tudi v povprečju štirikrat večjo rast povpraševanja po biogorivih kot v osnovnem scenariju in skoraj trikrat večje povpraševanje po toploti iz obnovljivih virov.«
IEA ocenjuje, da bi se lahko svetovne elektroenergetske zmogljivosti obnovljivih virov v obdobju do leta 2026 glede na leto 2020 povečale za 60 odstotkov in dosegle več kot 4800 GW – kar je primerljivo s skupnim seštevkom trenutnih elektroenergetskih zmogljivosti fosilnih virov in jedrskih elektrarn.
»Obnovljivi viri bodo do leta 2026 predvidoma predstavljali skoraj 95 odstotkov povečanja svetovnih elektroenergetskih zmogljivosti, več kot polovico tega pa bo zavzela fotovoltaika. V obdobju 2021–2026 bo predvidoma priključenih za 50 odstotkov več novih zmogljivosti obnovljivih virov kot v obdobju 2015–2020. To bo posledica močnejše podpore vladnih politik in ambicioznejših energetskih ciljev, naznanjenih pred in med podnebno konferenco COP26,« so zapisali.
Kitajska bo ostala svetovna voditeljica v smislu obsega dodanih zmogljivosti in bi lahko do leta 2026 beležila skupno 1200 GW vetrnih in sončnih zmogljivosti. Pri sami stopnji rasti bo medtem prednjačila Indija, ki bo inštalirala dvakrat več zmogljivosti kot v obdobju 2015–2020, pravijo v IEA.
Priključevanje obnovljivih virov naj bi se povečalo tudi drugod, tako da sta tudi Evropa in ZDA »na dobri poti, da opazno pospešita inštalacije glede na preteklih pet let«, so zapisali in dodali, da bodo vsi štirje trgi skupaj – Kitajska, Indija, Evropa in ZDA – odgovorni za 80 odstotkov širitve obnovljivih virov.
»Letos naj bi bilo po svetu dodanih rekordnih 290 GW zmogljivosti obnovljivih virov, kar je še en znak, da smo priča nastajanju novega svetovnega energetskega gospodarstva,« je dejal izvršni predsednik IEA Fatih Birol. »Visoke cene blaga in energije, ki jih opažamo danes, sicer predstavljajo nove izzive za industrijo obnovljivih virov, a so ti ob višjih cenah fosilnih goriv pravzaprav še konkurenčnejši.«
Fotovoltaika tudi letos ostaja »glavna gonilna sila rasti na področju obnovljive električne energije«, saj se bodo te zmogljivosti predvidoma povečale za 17 odstotkov na skoraj 160 GW, kar je nov rekord, prikazuje IEA. Priključkov vetrnih zmogljivosti na kopnem naj bi bilo v enakem obdobju skoraj za četrtino več kot v obdobju 2015–2020. Skupne vetrne zmogljivosti na morju naj bi se medtem do leta 2026 več kot potrojile.
IEA v poročilu obenem posvari, da se lahko stroški investicij v vetrne elektrarne – v primeru, da cene surovin ostanejo visoke še do konca naslednjega leta – vrnejo na ravni iz leta 2015, prav tako bi to izničilo tri leta zmanjševanja stroškov fotovoltaike.
»Vlade lahko še dodatno pospešijo rast obnovljivih virov, tako da se spopadejo z glavnimi ovirami, kot so izdaja dovoljenj in izzivi ob povezovanju omrežij, težave z družbenim sprejemanjem, nedosledni pristopi politik in nezadostna nadomestila,« pravijo v IEA, kot dodatno veliko oviro pa omenijo še »visoke stroške financiranja v državah v razvoju«.
Povezave
Dokumenti
Povezani članki