Arhiv novic

Arhiv novic

Cinkarna Celje načrtuje letos za 2 MW sončnih moči; na strehah že 1,5 MW

Družba Cinkarna Celje je pred kratkim predstavila novo največjo pridobitev s področja obnovljivih virov energije doslej. To sta dve sončni elektrarni s skupno močjo 1,5 MWp, ki bosta s proizvodnjo 1,64 GWh/leto pokrili odstotek in pol letne porabe energije. Že v letošnjem letu pa bodo postavili dodatne zmogljivosti z močjo 2,1 MWp. Po načrtih bo sledila postavitev dodatnih sončnih elektrarn, ki bi skupaj pokrile 10 odstotkov letne porabe, so sporočili iz družbe. Večji solarni projekt je nastal v sodelovanju s Petrolom.

Cinkarna Celje je prvo trimesečje tega leta zaključila s 15,6 milijona evrov čistega dobička in ustvarila 66,4 milijona evrov prihodkov od prodaje oz. tretjino več od primerljivega obdobja lani. In kot pravijo v družbi, jim »odlični rezultati« poslovanja omogočajo, da se lotevajo tudi večjih trajnostno naravnanih dolgoročnih projektov ter usmerjajo »večji del« aktivnosti v trajnostni razvoj in krožno gospodarstvo. Med drugim pripravljajo podlage za izračun ogljičnega odtisa nekaterih proizvodov, za izdelavo toplotne in masne bilance proizvodnje titanovega dioksida, izločujejo več bele sadre, razvijajo postopek predelave odpadne 23-odstotne žveplove (IV) kisline, pri koncu je tudi idejni projekt alternativne možnosti dobave tehnološke vode iz komunalne čistilne naprave Tremerje.

Največjo naložbo v obnovljive vire energije do zdaj pa predstavljata sončni elektrarni s skupno močjo 1,5 MWp. Glede na povprečno osončenost na lokaciji pričakujejo 1100 obratovalnih ur in proizvodnjo 1,64 GWh letno.

»Proizvedena električna energija bo pokrila približno 1,5 odstotka letne porabe podjetja, s takšno proizvodnjo pa bomo zmanjšali emisije CO2 za 804 tone na leto. V 5 letih načrtujemo izgradnjo dodatnih sončnih elektrarn na strehah objektov v Celju in v Mozirju z ocenjeno instalirano močjo najmanj 9 MWp, kar bo predstavljalo 10 odstotkov letno porabljene električne energije v podjetju, izpusti CO2 pa bodo nižji za slabih 5000 ton letno,« so sporočili.

V prvem trimesečju leta je podjetje za naložbe, nakup nadomestne opreme in okoljske naložbe porabilo 1,8 milijona evrov oz. 13 odstotkov načrtovanih sredstev, pri čemer so največ naložbenih sredstev namenili proizvodnji titanovega dioksida, večino načrtovanih sredstev na področju koriščenja okoljskih rezervacij pa za sanacijo odlagališča nenevarnih odpadkov Bukovžlak, kjer dela potekajo po načrtu. 

Sončno elektrarno na objektu Valjarna ob Kidričevi cesti je postavilo podjetje Petrol; manjšo sončno elektrarno na objektu Polimeri ob vzhodni Ložnici pa je izdelalo podjetje Sol Navitas.

Kot so nam pojasnili v Petrolu, je predvidena letna proizvodnja 1 MW sončne elektrarne Valjarna 1.160 MWh, s čimer se bo CO2 odtis zmanjšal za 568 t/letno. Pri tem bo vso proizvedeno energijo cinkarna porabila za svoj proizvodni proces, investicija pa se jim bo povrnila v približno šestih letih. Za omenjeni projekt so obenem prejeli tudi subvencijo ministrstva za infrastrukturo (MzI).

»Gre za klasičen prodajni model oz. projekt, v katerem je bila Cinkarna Celje v vlogi investitorja, družba Petrol pa je v okviru projekta, kot izbran ponudnik sončnih elektrarn, poskrbela za celotno izvedbo sončne elektrarne (priprava dokumentacije, dobava gradnikov, montaža …),« so sodelovanje opisali v Petrolu, kjer poudarjajo, da gre za enega »največjih projektov družbe Petrol v segmentu industrije in nenazadnje enega največjih projektov te vrste v Sloveniji nasploh«. 

So pa tovrstna partnerstva »izredno pomembna z vidika zelenega prehoda, saj je ravno industrija tista, ki lahko pomembno prispeva k nizkoogljični prihodnosti«, poudarjajo v Petrolu.

Že v letošnjem letu pa bodo projekt nadgradili s postavitvijo dodatnih sončnih panelov, pravijo. Kot že omenjeno, načrtujejo v Cinkarni Celji že v letošnjem letu postavitev dodatnih sončnih zmogljivosti z močjo 2,1 MWp.

Na segmentu poslovnih kupcev načrtuje sicer družba Petrol v letošnjem letu izgraditi več kot 50 sončnih elektrarn različnih moči in, kot pojasnjujejo, so bili projekti zasnovani na podlagi različnih poslovnih modelov. Eden od njih je tudi odkup proizvedene elektrike (PPA - Power Purchase Agreement), ki ne zahteva financiranja investicije s strani kupca. 

»Poleg tega gradimo tudi lastno infrastrukturo, in sicer postavljamo sončne elektrarne na lastnih prodajnih mestih v Sloveniji.« Na Hrvaškem pa pričenjajo z izgradnjo treh velikih sončnih elektrarn na območju Knina skupne inštalirane moči 22 MW.

Povezave
Dokumenti
Povezani članki

Theme picker

Informirajte se

Bodite obveščeni o aktualnih vsebinah s področja TRAJNOSTNE ENERGIJE. Prijavite se na e-novice!

Prijavite se na e-novice