Arhiv novic

Arhiv novic

Centrica: Višje cene elektrike spodbujajo sklepanje kratkoročnih pogodb o nakupu

Evropski proizvajalci električne energije kažejo večjo pripravljenost za podpis kratkoročnih pogodb o nakupu električne energije (ang. power purchase agreements oz. PPA), saj želijo izkoristili trenutne visoke cene, pravijo v družbi Centrica Energy Trading.

»Proizvajalci se zdaj opazneje osredotočajo na kratkoročne transakcije kot pred nekaj leti, ko so bile cene nižje,« je povedal direktor za pridobivanje strank in upravljanje sredstev pri omenjeni družbi Kristian Gjerlov-Juel.

»Takrat so čutili pritisk finančnih bank, da tovrstne pogodbe, če si želijo zagotoviti prihodke, sklenejo za daljše obdobje (10–15 let). Zdaj po drugi strani iščejo hitrejšo pot do trga,« je pojasnil.

Evropske cene električne energije so letos zaradi naraščajočih cen goriva dosegle rekordno visoke ravni. Nemške promptne cene so letos doslej znašale povprečno 181 EUR/MWh, medtem ko so še pred nekaj leti dosegale 30–40 EUR/MWh.

Centrica Energy Trading je podružnica britanskega energetskega podjetja Centrica s sedežem na Danskem in ena največjih skleniteljic pogodb o nakupu električne energije v Evropi – lani je sodelovala pri kar 104 pogodbah.

»Letos je povpraševanje še večje. Do zdaj smo podpisali skoraj toliko pogodb kot v celotnem lanskem letu,« je dejal Gjerlov-Juel in dodal, da je povpraševanje še posebej opazno v Španiji, Združenem kraljestvu in na Finskem. Centrica je letos večjo rast zabeležila tudi v Italiji, kjer so uspešno odpravili težave z dovoljenji, ki so ovirale širitev obnovljivih virov energije.

Sklepanje pogodb o nakupu električne energije se je sicer v zadnjem času upočasnilo, saj so rastoče veleprodajne cene električne energije v kombinaciji z vse manjšo likvidnostjo vplivale na zmanjšano zanimanje industrije, so sporočili iz podjetja Pexapark.

Visoke cene in močna nestanovitnost predstavljajo izziv tudi za trgovske družbe, kot je Centrica. »Na srečo smo del velike organizacije, torej smo dobro kapitalizirani. Imamo tudi diverzificirano strukturo, ki nam pomaga izravnati tveganja. A so razmere na trgu vsekakor zahtevne, saj so se zahteve po gotovinskih zavarovanjih po vsej Evropi opazno povečale, kar je vodilo v zmanjšano likvidnost trga,« je dejal Gjerlov-Juel.

»Na dolgi rok še vedno ohranjamo zaupanje v veliko rast tega trga. Velja splošno soglasje, da se bo trg zelene električne energije v Evropi do leta 2050 povečal za 50 odstotkov. Velik del tega bo na nek način povezan s pogodbami o nakupu električne energije.«

Povezave
Dokumenti
Povezani članki

Theme picker

Informirajte se

Bodite obveščeni o aktualnih vsebinah s področja TRAJNOSTNE ENERGIJE. Prijavite se na e-novice!

Prijavite se na e-novice