Arhiv novic

Arhiv novic

Cene elektrike za gospodinjstva EU so se v prvem polletju najbolj podražile v Sloveniji

Cene električne energije za gospodinjstva so se v EU v prvi polovici letošnjega leta na letni ravni v povprečju nekoliko zvišale, in sicer z 21,3 evra na 21,9 evra za 100 kWh. Cene električne energije so se v prvi polovici leta 2021 zvišale v 16 državah članicah EU, od tega najbolj – za 15 % - ravno v Sloveniji. Povprečne cene plina v EU so se medtem malo znižale in so v prvi polovici leta 2021 znašale 6,4 evra za 100 kWh.

Med prvo polovico leta 2020 in prvo polovico leta 2021 so največjo rast cen električne energije za gospodinjstva v nacionalnih valutah zabeležili v Sloveniji (+15 %), na Poljskem (+8 %) in v Romuniji (+7 %).

Nasprotno pa so največje znižanje cen električne energije v gospodinjstvih zabeležili na Nizozemskem (-10 %), Cipru (-7 %) in v Litvi (-6 %). »Na padec cen na Nizozemskem je vplivalo predvsem znižanje davkov,« pravijo v Eurostatu.

Povprečne cene električne energije za gospodinjstva, izražene v evrih, so bile v prvi polovici leta 2021 najnižje na Madžarskem (10 evrov za kWh), v Bolgariji (10,2 evra) in na Malti (12,8 evra), najvišje pa v Nemčiji (31,9 evra), na Danskem (29 evrov), v Belgiji (27 evrov) in na Irskem (25,6 evra).

Je pa Slovenija medtem v prvem polletju letos doživela tudi največji padec povprečnih cen električne energije za negospodinjske odjemalce v EU, in sicer za 6,5 odstotka.

Med prvo polovico leta 2020 in prvo polovico leta 2021 so medtem cene plina padle v 20 državah EU od 23 držav, ki Eurostatu sporočajo cene plina v sektorju gospodinjstev. Največji padec cen plina za gospodinjstva v nacionalnih valutah so opazili v Litvi (-23 %), na Slovaškem (-10 %) in na Poljskem (-9 %).

Nasprotno pa so največji dvig cen plina za gospodinjstva zabeležili na Danskem (+19 %), sledijo pa Nemčija (+8 %) in Luksemburg (+6 %). Na rast cen na Danskem so vplivali predvsem stroški energije, medtem ko je bilo glavno gonilo povečanja cen v ostalih dveh državah predvsem zvišanje davkov.

Povprečne cene plina za gospodinjstva, izražene v evrih, so bile v prvi polovici leta 2021 najnižje v Litvi (2,8 evra za 100 kWh), Latviji (3 evre) in na Madžarskem (3,1 evra), najvišje pa na Nizozemskem (9,6 evra), Danskem (9 evrov) in na Portugalskem (7,6 evra).

 

Davki in prispevki v Uniji so v prvi polovici letošnjega leta predstavljali 39 odstotkov cene električne energije za gospodinjstva. V primeru zemeljskega plina je delež davkov in prispevkov predstavljal 36 odstotkov celotnega računa za plin.

V Eurostatu še dodajajo, da so v zadnjem času veleprodajne cene električne energije in plina v EU izjemno zrasle. Uradna statistika za drugo polovico letošnjega leta bo sicer na voljo aprila prihodnje leto.
Povezave
Dokumenti
Povezani članki

Theme picker

Informirajte se

Bodite obveščeni o aktualnih vsebinah s področja TRAJNOSTNE ENERGIJE. Prijavite se na e-novice!

Prijavite se na e-novice