Baterije danes zagotavljajo večino potrebnih storitev za najbolj kritične procese ohranjanja ravnovesja v elektroenergetskem sistemu, poudarjajo v Elesu. Sistemski operater prenosnega elektroenergetskega omrežja tako vsem baterijskim enotam omogoča sodelovanje pri izravnavi sistema, in sicer prek pravil in pogojev za ponudnike storitev izravnave na izravnalnem trgu.
V teh pravilih so baterijski hranilniki posebej obravnavani, in če izpolnjujejo predpisane pogoje, lahko postanejo ponudniki na izravnalnem trgu, so pojasnili v Elesu. Dodajajo, da je večina hranilnikov danes priključenih na prenosno omrežje, se pa že pojavljajo tudi na distribucijskem nivoju in v prihodnosti pričakujejo še več vrst takšnih enot.
»Baterijski hranilniki pa se že danes lahko uporabljajo tudi za shranjevanje sončne energije v času presežkov, ko so cene električne energije na trgu nizke, ali za nižanje konične porabe odjemalcev, kar bo postalo še atraktivneje z uvedbo novega tarifnega sistema, ki prihaja z letom 2024,« še dodajo v Elesu.
Konec septembra so sicer v Londonu bile podeljene nagrade Energy Storage Award za izjemne dosežke na področju baterijskih hranilnikov električne energije. Družba Eles je prijavila dva projekta – vgradnjo baterijskih hranilnikov v okviru projektov NEDO in SINCRO.GRID. Z obema projektoma se je v kategoriji projekt leta sistemskega operaterja uvrstila v ožji izbor, projekt SINCRO.GRID pa je bil izbran kot najboljši projekt v kategoriji. V ožji izbor sta bila uvrščena še projekta iz Nemčije in Poljske.
V okviru projekta pametnih omrežij SINCRO.GRID je družba Eles namestila dva baterijska hranilnika moči 5 MW (25 MWh) znotraj obstoječih razdelilnih transformatorskih postaj Okroglo in Pekre.
Hranilnika po Elesovem pojasnilu tudi v najbolj kritičnih situacijah zagotavljata suverenost Slovenije v kompleksnem mehanizmu ohranjanja ravnotežja med proizvodnjo in odjemom, ki ga mora Eles zagotavljati na sekundnem nivoju na ravni celotne Republike Slovenije.
Projekta vgradnje baterijskih hranilnikov električne energije je Eles sicer začel v času, ko je veljalo pravilo, da lahko tovrstne storitve izvajajo samo termo- in hidroelektrarne, ki pa imajo pri tem veliko omejitev, poudarjajo v Elesu in dodajajo, da je zdaj »povsem drugače (...) in baterije danes zagotavljajo večino potrebnih storitev za najbolj kritične procese ohranjanja ravnovesja v sistemu«.
V družbi so poudarili, da so inovacijsko usmerjena družba, ki se zavzema za dosego razvoja in vzpostavitve nove horizontalne inovacijske funkcije.
»Na Elesu je trenutno v teku več inovacijskih projektov, nobeden pa ne vključuje novih investicij v baterijske hranilnike električne energije.«
Ob tem so omenili njihov najobsežnejši projekt GreenSwitch, težak 146 milijonov evrov, in ki je bil tudi uvrščen na seznam PCI projektov skupnega interesa s področja pametnih omrežij. V njem sodeluje konzorcij podjetij iz Slovenije, Avstrije in Hrvaške, ki ga koordinira Eles. Namen tega projekta je optimizirati uporabo obstoječe elektroenergetske infrastrukture in omogočiti vključevanje novih tehnologij in naprednih funkcionalnosti v prenosna in distribucijska omrežja v Avstriji, na Hrvaškem in v Sloveniji.
Povezave
Dokumenti
Povezani članki