Arhiv novic

Arhiv novic

Banke v Sloveniji opuščajo financiranje ogljično intenzivnih dejavnostih, a trajnostni kazalniki še v dodelavi

Slovenske banke v določeni meri že pogojujejo financiranje projektov podjetij v luči njihovega ogljičnega odtisa, trajnostne stopnje izdelka oz. storitve ali splošne trajnostne naravnosti podjetja. A podrobnejši kriteriji za oceno in umeščanje podjetij glede na kazalce trajnostnega razvoja v slovenskem bančnem sektorju so po navedbah ene izmed njih še v dodelavi.

Pri ocenjevanju strank v dejavnosti z visokim okoljskim tveganjem, ob ostalih podatkih, v Novi KBM pridobivajo, spremljajo in proučujejo tudi merila za okolje, družbo in upravljanje, t.i. ESG podatke strank. Zbrane podatke nato upoštevajo pri odločitvah o financiranju. Kot pravijo, praviloma financirajo projekte, s katerimi bodo njihove »stranke svoje poslovanje skladno s predloženim načrtom preobrazile v bolj trajnostno naravnano«, ter tista podjetja, »ki dejavno obvladujejo oz. znižujejo svoj okoljski odtis«.  

Obenem zaznavajo tudi pozitiven trend v ozaveščenosti strank, »ki vse bolj implementirajo okoljske in druge ESG vidike v svoje poslovne modele, razvojne načrte in investicije«. 

So pa v Novi KBM za financiranje trajnostnih projektov v letu 2021 izdali neprednostne nadrejene obveznice, katere soinvestitor je Evropska banka za obnovo in razvoj (EBRD). Sredstva EBRD v višini 37,5 milijona evrov so tako namenjena »izrecno financiranju zelenih tehnologij in so še na razpolago«, so povedali.

Medtem so podporo prehodu v nizkoogljično družbo v NLB Skupini podkrepili z odločitvijo, da prenehajo financirati aktivnosti, ki so povezane s premogom, so nam povedali v banki. Skladno z razvojem EU regulatornega okvira trajnostnega financiranja, kot tudi s pričakovanji njihovih lastnikov, trenutno vso pozornost posvečajo »razvoju in implementaciji orodij za vrednotenje naložb skladno z okoljskimi, družbenimi in upravljavskimi kazalniki, kjer je ogljični odtis eden izmed pomembnejših«. 

Zagotovo pa trajnostna naravnanost podjetja, »ki se izkazuje tudi v oprijemljivih podatkovno podprtih poročilih«, pozitivno prispeva pri vrednotenju naložb, izpostavljajo v NLB Skupini, ki je konec leta 2020 uvedla program trajnostnega razvoja, s katerim prehaja, kot navajajo, »iz faze širjenja ozaveščenosti v fazo aktivne implementacije trajnosti«.

Tudi v banki Sberbank so od svojih poslovnih partnerjev v določenih primerih že pričeli pridobivati poslovne načrte, iz katerih je razvidna trajnostna naravnanost. »Največ aktivnosti smo izvedli s financiranjem sončnih elektrarn in opreme z zmanjšano porabo električne energije.«

Medtem ponudba banke BKS Bank v Sloveniji za podjetja sicer ne vsebuje ločenih ‘zelenih’ kreditov, kot imajo to v ponudbi za fizične osebe, je pa presoja trajnostnih kriterijev sestavni del preučitve vsakega poslovnega projekta in s tem povezane ocene izvedljivosti financiranj, so nam sporočili iz slovenske podružnice avstrijske banke. Kot pravijo, je celotna bančna skupina »že leta aktivno usmerjena v trajnostno financiranje in spodbujanje naložb v različne zelene projekte«.

Na podlagi omenjenih trajnostnih kriterijev lahko podjetja v BKS Bank pridobijo ugodnejšo ponudbo, obenem pa, kot poudarjajo, ne financirajo projektov, ki so ekološko sporni, pa tudi ne podjetij v ogljično intenzivnih dejavnostih oz. se iz teh okolju neprijaznih panog pospešeno umikajo.

A kot pravijo, so podrobnejši kriteriji za oceno in umeščanje podjetij glede na kazalce trajnostnega razvoja v banki še v dodelavi, kar po njihovih navedbah velja tudi za ostali slovenski bančni sektor. »Je pa področje ‘zelenega’ financiranja zelo aktualno, tudi zakonsko zahtevno, v BKS Bank pa na teh projektih aktivno delamo.«

Ob tem še dodajajo, da bo razkritje trajnostnega vidika s strani podjetij postalo kmalu ne le »zaželeno«, temveč »kar nuja pri vseh oblikah financiranj«.

V SID banki se medtem oglašujejo kot ena finančno najbolj angažiranih bank pri razvoju zelenega trga v Sloveniji. Kot poudarjajo, je namreč financiranje zelenih projektov možno po vseh programih SID banke, »saj za projekte s trajnostno komponento kot vir financiranja uporabimo zeleno obveznico«. Financiranje za zelene projekte pa lahko podjetja s strani SID banke prejmejo tudi prek Sklada skladov in posredno prek poslovnih bank.

Povezave
Dokumenti
Povezani članki

Theme picker

Informirajte se

Bodite obveščeni o aktualnih vsebinah s področja TRAJNOSTNE ENERGIJE. Prijavite se na e-novice!

Prijavite se na e-novice