Čiste steklene površine nam ne nudijo le jasnejšega pogleda ven, pač pa nam nudijo tudi jasnejši pogled v prostoru, ki zato v manjši meri potrebuje umetno razsvetljavo. V nadaljevanju pa nekaj nasvetov in tudi koristnih opozoril, kaj je potrebno za pravilno čiščenje steklenih površin.
Opozorila:
- Za čiščenje ne uporabljajte orodij z ostrimi robovi (npr. nož, kovinska lopatica, jeklena volna, groba stran pomivalnih gobic).
- Izogibajte se agresivnih čistilnih sredstev ali razredčil (npr. nitrorazredčilo, odstranjevalec laka za nohte idr.), ki lahko povzročijo trajne poškodbe na površini konstrukcije.
- Za čiščenje lesenih površin ne smete uporabljati kislin, razredčil, alkohola in detergentov z amonijakom, saj te snovi razgrajujejo premaz.
Nasveti:
- Za čiščenje stekla uporabite namenska čistila za steklo in mehke krpe, da ne opraskate stekla.
- Za čiščenje lesenih površin uporabite mlačno vodo ali močno razredčen nevtralni detergent oziroma milnico.
- Lesene površine po prvotnem čiščenju osvežite še z enim nanosom zaščitne vodne raztopine (balsam, negovalno sredstvo), ki jo nanesete s krpo ali gobico. Negovalno sredstvo bo zaprlo možne mikro razpoke in naredilo nov zaščitni sloj proti zunanjim vplivom. Prva uporaba negovalnega sredstva naj bo vsaj 6 mesecev po izdelavi oken.
- Za čiščenje tesnil lahko uporabite blaga čistilna sredstva ali še bolje namenska čistila za tesnila, ki vsebujejo mast in ohranjajo prožnost tesnila ter preprečujejo prezgodnjo krhkost.Vsaj enkrat letno namažite okovje z brezkislinsko in nesmolnato mastjo.
Povezave
Dokumenti
Povezani članki