Arhiv novic

Arhiv novic

Študija: Prehod na zeleno energijo ni treba, da je boleč ali drag

Popolna nadomestitev fosilnih goriv s čisto energijo do leta 2050 ni treba, da je »boleča«, in bi lahko vodila v globalne prihranke v višini več bilijonov dolarjev, je pokazala nova študija Univerze v Oxfordu.

»Obstaja splošno napačno prepričanje, da bo prehod na čisto, zeleno energijo boleč, drag, in da bo za vse nas pomenil žrtvovanje, a to preprosto ni res,« je dejal Doyne Farmer z Inštituta za novo ekonomsko razmišljanje na enoti Oxford Martin School.

Poudaril je, da se stroški obnovljive energije že desetletja nižajo in da so nekatere zelene tehnologije v mnogih primerih že zdaj cenejše od fosilnih goriv.

»Te bodo glede na našo raziskavo v naslednjih letih postale cenejše od fosilnih goriv pri skoraj vseh aplikacijah in če prehod pospešimo, se bo to zgodilo še hitreje.«

Raziskava kaže, da bi s prehodom na razogljičen energetski sistem približno do leta 2050 v primerjavi z nadaljevanjem s sedanjo stopnjo rabe fosilnih goriv po svetu prihranili vsaj 12.000 milijard dolarjev.

Energetski sistem brez fosilnih goriv je po »scenariju hitrega prehoda«, ki je predstavljen v študiji, »realno mogoče« doseči približno do leta 2050, in sicer z okrepitvijo sončne in vetrne energije, baterij, električnih vozil in čistih goriv, kot je zeleni vodik.

Stroški energije iz fosilnih goriv se od poznega februarja, ko je Rusija napadla Ukrajino, vztrajno večajo, kar je po vsem svetu povzročilo inflacijo. 

»Trenutna energetska kriza potrjuje ugotovitve te študije in kaže na tveganja, ki jih prinaša nadaljnje zanašanje na draga in negotova fosilna goriva,« pravijo njeni avtorji.

Kot dodajajo, se je treba na krizo odzvati tako, da čim prej pospešimo prehod na poceni in čisto energijo, kar bo koristilo tako gospodarstvu kot planetu. 

Povezave
Dokumenti
Povezani članki

Theme picker

Informirajte se

Bodite obveščeni o aktualnih vsebinah s področja TRAJNOSTNE ENERGIJE. Prijavite se na e-novice!

Prijavite se na e-novice