Kot je pojasnil Šarec, je podnebje tema, ki je bila dolgo časa zanemarjena, da pa se je trenutna vlada takoj aktivno lotila teh vprašanj.
»Vlada se močno zaveda in tudi aktivno naslavlja te zadeve, so pa pravzaprav podnebne spremembe izziv za vse nas. Na kompleksnost teh izzivov pokažeta tudi zadnja mednarodna dogodka. Podnebna konferenca v Madridu gre v podaljške. Kot smo ugotovili, niso dosegli dogovora in se bo naslednje leto spet odločalo o tem. Skratka, podnebje je tema, ki nas bo zaposlovala prihodnja leta in morda tudi desetletja,« je dejal Šarec.
Priznal je tudi, da vlada glede nacionalnega energetskega in podnebnega načrta (NEPN) res ni tako uspešna, kot bi želela, »in vsa ministrstva oziroma vsaj dve ministrstvi imata konkretno nalogo, da ta NEPN pripravita tako, da bo uspešno prestal evalvacijo v Bruslju«.
Vsekakor pa Slovenija na tem področju zamuja, je dejal Šarec. »Lani smo poslali NEPN, ki ga nismo mi pripravili. Letos pa zamujamo zaradi tega, ker smo edina država daleč naokoli, ki imamo presoje vplivov na okolje. Druge države nimajo tako zapletene zakonodaje, kot jo imamo mi, in to je ta hip srž problema – presoja vplivov na okolje,« je poudaril.
Se pa po Šarčevih besedah »moramo zavedati - brez kakšne velike filozofije -, da bo treba v bodoče zapreti TEŠ in pridobiti druge vire energije, hkrati pa bo moral vsak sam pri sebi največ storiti za to, da se bo tudi poraba energije zmanjšala«.
»Ko sem pred časom sprožil razpravo o jedrski energiji, sem bil s strani nekaterih močno napaden, vendar je dejstvo - to vam povem brez NEPN-ov in energetskih konceptov in ne vem česa -, da če ne bomo šli v gradnjo drugega bloka jedrske elektrarne in pa zaprli TEŠ 6 oziroma termoelektrarn, ne bomo dosegli okoljskih ciljev, to pa je ogljično nevtralna družba do leta 2050, kar smo sprejeli na zadnjem Evropskem svetu,« je poudaril premier.
»In tukaj so zadeve zelo zapletene ali pa zelo preproste, kakor želite. Skratka, če bomo želeli doseči nizkoogljično družbo ali ogljično nevtralno družbo, bo potrebno storiti te korake. Vendar ne s tem, da smo proti jedrski, proti vodni energiji, proti vetrni energiji, proti solarni energiji. Ničesar ne bi imeli - vsaj nekateri okoljevarstveniki so tako naravnani -, hkrati bi pa imeli energijo, imeli bi računalnike, imeli bi telefone in vse. Skratka, to ne gre skupaj. Treba se bo odločiti,« je še dejal Šarec.
Povezave
Dokumenti
Povezani članki