Trajnostna energija lokalno 024

Trajnostna energija lokalno 024

LOKALNE SKUPNOSTI NA POTEZI

Ljubljana, 19. september 2024

Na konferenci Trajnostna energija lokalno, ki je potekala 19. septembra v Hotelu Mons na Brdu, Ljubljana in jo je že deseto leto zapored organizirala družba Borzen, so bile letos izpostavljene tri aktualne teme: vloga lokalnih skupnosti pri uresničevanju trajnostnega razvoja, napredni pristopi za izrabo trajnostnega potenciala in mobilna prihodnost. Predavatelji in udeleženci okroglih miz so kot ključne za učinkovit zeleni prehod poudarili pomen skupnostnih pristopov ter jasne vizije, ki ji je treba slediti na dolgi rok. Pomembna podpora zelenemu prehodu so tudi podporni ukrepi, ki jih na ravni države pripravljajo na Ministrstvu za okolje, podnebje in energijo, v družbi Borzen pa udejanjajo s podeljevanjem nepovratnih sredstev za spodbujanje obnovljivih virov energije in alternativnih goriv v prometu. 


Prezentacije govorcev

Galerija:

PROGRAM:

8.30

 

Registracija in druženje udeležencev ob kavi

9.00

 

Uvodni nagovor in pozdrav, Mojca Kert, direktorica, Borzen

VLOGA LOKALNIH SKUPNOSTI PRI URESNIČEVANJU TRAJNOSTNEGA RAZVOJA

9.20

 

  • Usmeritve in zakonodajno področje lokalnih energetskih konceptov, mag. Erik Potočar, MOPE
  • Državni ukrepi za lokalni trajnostni razvoj, Mira Žnidarič, MOPE
  • Kontaktna točka OVE in aktualni razpisi Borzena, Iztok Gornjak, Borzen

10.40

 

Aktivni odmor

NAPREDNI PRISTOPI ZA IZRABO TRAJNOSTNEGA POTENCIALA

10.50

Omizje: Trajnostna energetika 2.0: S podjetniško miselnostjo do uspeha

  • dr. Jure Knez, Dewesoft
  • Miha Mermal, družba BTC
  • mag. Uroš Salobir, ELES

11.35

Dobra praksa investicije v zeleno energijo – primer vodikove doline (NAHV), dr. Jerneja Sedlar, HSE 

12.00

Odmor za kavo in mreženje

MOBILNA PRIHODNOST 

12.20

Interaktivni intervju: Reševanje trajnostnih izzivov s pomočjo umetne inteligence, dr. Martin Žnidaršič, Institut „Jožef Stefan“

12.50

Prihodnost in priložnost evropske e-mobilnosti, Kai Tullius, European Commission

13.00

Razprava: Nove perspektive lokalnih praks; od ideje do izvedbe


  • Maja Piškur, ARTMED, občina Postojna
  • Jerneja Modic, Območna razvojna agencija Krasa in Brkinov
  • Katarina Sladoljev, Razvojna agencija Sora

13.45

Zaključek konference in pogostitev

*Organizator si pridržuje pravico do spremembe programa.



GOVORCI:

Iztok Gornjak, Borzen, d.o.o.

Iztok Gornjak, univ. dipl. gos. inž. str., je diplomiral leta 2008 na Fakulteti za strojništvo v Mariboru in je po izobrazbi univerzitetni diplomirani gospodarski inženir strojništva. Od leta 2014 je zaposlen v družbi Borzen, operater trga z elektriko, d.o.o., kjer je v preteklosti deloval kot analitik specialist in pomočnik vodje Službe za okoljske mehanizme, trenutno pa je zaposlen kot vodja Kontaktne točke za obnovljive vire energije. Njegovo delo zajema pripravo inovativnih modelov novih produktov in storitev podjetja. To vključuje njihov razvoj, vzpostavitev delovanja ter izdelavo analiz, poročil in raziskav za potrebe Centra za podpore in Kontaktne točke OVE. V preteklosti je sodeloval pri številnih projektih na področju lokalnih skupnosti, med drugim tudi pri pridobivanju nepovratnih sredstev za energetsko sanacijo stavb v lasti lokalnih skupnosti, pri izdelavi razširjenih energetskih pregledov stavb in izdelavi lokalnih energetskih konceptov.

 

Mojca Kert, direktorica družbe Borzen, d.o.o.

Mojca Kert je direktorica slovenskega operaterja trga z elektriko, družbe Borzen, od  septembra 2023. Po izobrazbi diplomirana inženirka strojništva, zase pravi, da sta se z energetiko spoznali med študijem. Panoga, ki ji celotno poklicno pot ostaja zvesta, pa jo po vseh letih še vedno izjemno navdihuje. Poklicno pot je pričela v Železarni Ravne, se kalila v Energetiki Ravne, kasneje pa je vrsto let uspešno vodila družbo Petrol Energetika. Pred prihodom na Borzen je bila zaposlena v družbi GEN-I, nazadnje kot direktorica prodaje poslovnim odjemalcem. Vseskozi je v različnih vlogah sodelovala tako v strokovnih združenjih, upravnih odborih, kot tudi nadzornih svetih. Med svoje pomembnejše karierne dosežke uvršča nagrado Gospodarske zbornice Slovenije za izjemne gospodarske in podjetniške dosežke, ponosna pa je tudi na svojo vlogo mentorice v mentorski mreži Združenja Manager, kjer predano in z navdihom opogumlja mlajše kolegice za prevzem vodstvenih in vodilnih položajev.

 

 

dr. Jure Knez, soustanovitelj in predsednik Dewesoft d.o.o.

Dr. Jure Knez je rojen 15. julija 1974 v Trbovljah, kjer je obiskoval osnovno in srednjo strojno šolo. Izobraževanje je nadaljeval na Fakulteti za strojništvo v Ljubljani, kjer je leta 1996 diplomiral, leta 1999 magistriral, leta 2002 pa doktoriral. Leta 2000 je skupaj s tremi partnerji ustanovil podjetje Dewesoft, s sedežem v Trbovljah. Dewesoft se ukvarja z izdelavo visoko inovativnih merilnih instrumentov, le-te pa poganja večkrat nagrajena programska oprema DewesoftX. Za razvoj podjetja trenutno skrbi 200 sodelavk in sodelavcev v Sloveniji, skupaj z 19 hčerinskimi podjetji po vsem svetu pa je skupno število zaposlenih že preko 400. Globalno se v industriji merilne tehnike uvršča med zgornjih pet podjetij. Je tudi ustanovitelj podjetniškega pospeševalnika Katapult, ki nudi podporo mladim podjetnikom z infrastrukturo Dewesofta in svetovanjem pri njihovih prvih korakih v poslovnem svetu.  Pod njegovim vodstvom je Dewesoft dosegel številne prelomne mejnike in nagrade, med katerimi so naziv Gazela leta, nagrada NASA Tech Brief za prenosni merilni sistem DEWE-43, Zlata Gazela leta 2012, in nagrada Izvoznik leta 2020. V letu 2023 je podjetje dobilo nagrado Zlato nit za najboljšega zaposlovalca leta v kategoriji srednje velika podjetja.  V prostem času uživa v potovanjih in gorskem plezanju.


Miha Mermal, BTC d.d.

Že od samega začetka delovanja v družbi BTC je njegova pot povezana s trajnostno odgovornostjo in projekti, s področja okoljske in družbene odgovornosti. V letu 2014 je prevzel vodenje trajnostnega razvoja in razvil blagovno znamko Misija: Zeleno, s katero družba BTC uresničuje projekte s področja energetske učinkovitosti, povečevanja zelenih površin, trajnostne mobilnosti, krožnega gospodarstva in inovativnosti. Na področju marketinga je z razvojem in uresničevanjem marketinške strategije okrepil prepoznavnost družbe BTC ter blagovne znamke BTC City tako v lokalnem kot tudi mednarodnem okolju. Pri delu stavi na proaktivno sodelovane in odprti dialog z vsemi deležniki, kjer ključne vrednote ostajajo ekipno delo, transparentna komunikacija in zavzet pristop sodelavcev do uresničevanja trajnostnih ciljev. Zavzema se za iskanje rešitev, ki dolgoročno prispevajo k izboljšanju okolja in družbe, ter verjame v moč sodelovanja za doseganje trajnostnih ciljev.

 

Jerneja Modic, Območna razvojna agencija Krasa in Brkinov

Že od taborniških časov ji je ohranjanje in sobivanje z naravo pomembna vrednota, kar kot diplomirana politologinja spretno prepleta z evropskimi in nacionalnimi smernicami o trajnostnem razvoju. Zadnja štiri leta je vodja projektov na Območni razvojni agenciji Krasa in Brkinov, kjer ji je zelo ljub pristop »od spodaj navzgor«, torej oblikovanje projektov iz na območju prepoznanih potreb. Verjame, da le z dostopnostjo in ponudbo alternativnih rešitev lahko posamezniki spreminjajo svoje navade. Na konferenci bo predstavila lokalno izkušnjo povezovanja raznolikih deležnikov pri uvajanju ene od rešitev trajnostne mobilnosti na območju Krasa in Brkinov (www.lokalnopovezani.si).

 



Maja Piškur, ArtMED, občina Postojna

Maja Piškur, univ. dipl. kult. in soc. antrop., je diplomiral leta 2016 na Fakulteti za humanistične študije v Kopru in je po izobrazbi univerzitetna diplomirana kulturologinja in socialna antropologinja. Od leta 2018 je zaposlena na Občini Postojna, kot koordinatorka projektne pisarne, ki se ukvarja z prijavo in izvajanjem projektov, kateri so sofinancirano s strani evropskih in državnih sredstev. Njeno delo zajema priprava in oddajo vlog za nacionalne ter evropske javne pozive, vodenje projekta, načrtovanje aktivnosti, vodenje finančnega toka projektov, strateška komunikacija z vsem partnerji projekta oziroma nadzornim organom projekta, deležniki in ciljno javnostjo. V preteklosti je sodelovala pri številnih projektih na področju trajnostne mobilnosti, turizma, ravnanja z odpadki, civilne zaščite, infrastrukture ter vključevanja ranljivih skupin.

 

mag. Erik Potočar, Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo

Mag. Erik Potočar je diplomiral na Fakulteti za strojništvo v Ljubljani in pridobil naziv univerzitetni diplomirani inženir strojništva ter magistriral na Fakulteti za strojništvo na  področju vetrnih turbin. Svojo profesionalno pot je začel v gospodarstvu, od leta 2002 pa v državni upravi na Ministrstvu za znanost in tehnologijo na področju raziskav in razvoja. Trenutno je zaposlen na Ministrstvu za okolje, podnebje in energijo.

 

mag. Uroš Salobir, Eles, d.o.o.

Mag. Uroš Salobir, direktor področja za strateške inovacije, je v družbi ELES zaposlen že več kot 25 let. V tem obdobju se je največ ukvarjal z interno in mednarodno koordinacijo na področju obratovanja elektroenergetskih sistemov, trgov z električno energijo, infrastrukturnih projektov in tehničnih informacijskih sistemov. Bil je začetnik strateško inovacijskih aktivnosti v družbi in odgovoren za izvajanje nekaterih najzahtevnejših inovacijskih projektov v zgodovini Elesa. Sodeloval je tudi pri ustanovitvi področja za strateške inovacije, ki ga trenutno vodi. Je predsednik Odbora za raziskave in razvoj ENTSO-E (RDIC) in ima pomembne položaje v mednarodnih združenjih CIGRE in EGVIAfor2Zero.



Katarina Sladoljev, Razvojna agencija Sora

Katarina Sladoljev je na področju trajnostnosti aktivna skoraj petnajst let. Več kot deset let je za ameriško podjetje pripravljala kolesarske turistične produkte in goste vodila s kolesom po svetu. Z vodenjem projektov na področju trajnostne mobilnosti se ukvarja zadnjih nekaj let – najprej v Sektorju za trajnostno mobilnost Ministrstva za infrastrukturo, trenutno pa na Razvojni agenciji Sora v Škofji Loki. Kot univ. diplomirana komunikologinja za spodbujanje sprememb potovalnih navad najraje izvaja učinkovite kampanje, ki uporabnike pritegnejo k aktivnem preizkušanju novih, boljših načinov mobilnosti. Verjame, da je za uspeh potrebno povezovanje deležnikov, saj se bomo z medsebojnim sodelovanjem vsi lažje premikali po isti poti.



Kai Tullius, European Commission

Kai Tullius joined the Directorate General for Transport and Mobility in 2019 where he currently works as a policy officer on sustainable mobility. Among others, he is the responsible officer for the Regulation on the Deployment of Alternative Fuels Infrastructure (AFIR). Before joining DG MOVE, he worked at DG ENERGY on various files including on retail markets, demand response, active consumers and electro-mobility. Kai has a Master degree in Economics.




Mira Žnidarič, Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo 

Mira Žnidarič je leta 2011 diplomirala na Pravni fakulteti v Ljubljani. Na začetku svoje strokovne poti se je ukvarjala predvsem z javnimi naročili in splošnimi pravnimi zadevami, nato pa jo je karierna pot usmerila v energetiko in spodbujanje zelenih investicij z različnimi podpornimi mehanizmi. Več let je vodila Projektno pisarno za energetsko prenovo stavb in Sektor za spodbujanje trajnostne rabe energije, kjer se je ukvarjala s pripravo podpornega okolja za spodbujanje investicij za učinkovito rabo in obnovljive vire energije. Trenutno je zaposlena na Ministrstvu za okolje, podnebje in energijo, kjer na Direktoratu za energijo aktivno deluje na področju obnovljivih virov energije. Ključni del njenega dela predstavlja priprava energetske regulative, ki ima pomembno vlogo pri oblikovanju ukrepov za podporo razvoju obnovljivih virov energije ter pri oblikovanju trajnostne energetske prihodnosti.


dr. Martin Žnidaršič, Institut Jožef Stefan

Dr. Martin Žnidaršič je raziskovalec na Odseku za tehnologije znanja Instituta Jožef Stefan. Njegovi glavni raziskovalni področji sta strojno učenje in odločitveno modeliranje, predvsem modeliranje človeškega vrednotenja. Predava pri predmetih s področja strojnega učenja in umetne inteligence na Mednarodni podiplomski šoli Jožefa Stefana v Ljubljani in na Fakulteti za industrijski inženiring v Novem mestu. Kot analitik podatkov in odločitvenih procesov je sodeloval v številnih mednarodnih, nacionalnih in komercialnih projektih. Trenutno je aktiven v štirih raziskovalnih projektih, ki naslavljajo izzive s področja trajnostne energije in prometa. Med njimi je največji in s tematiko konference Trajnostna energija lokalno najbolj povezan evropski projekt SEEDS: Elektrificirani sistemi ogrevanja in hlajenja z integriranimi obnovljivimi viri za prožno ter energetsko in stroškovno učinkovito rabo energije (https://project-seeds.eu/).

 

MODERATOR:

mag. Edita Krajnović, Mediade d.o.o.

Mag. Edita Krajnović je direktorica družbe Mediade marketing, komunikacije in razvoj. Raziskovalka trajnostnega voditeljstva je dolgoletna vodja metodologije Zlata nit: izbor zaposlovalca leta ter Gazela: izbor najboljših med najhitreje rastočimi podjetji. Za inovacijo Podjetniki v podjetju, namenjeno razvoju kulture inovativnosti in talentov, je v soavtorstvu prejela bronasto priznanje GZS OZ Ljubljana. Je tudi sopobudnica iniciative Inženirke in inženirji bomo!, ki mlade navdušuje za inženirstvo, tehniko, naravoslovje in inovativnost. Leta 2021 je kot prva prejemnica v mednarodni konkurenci prejela najvišje strokovno priznanje Evropska osebnost za razvoj stroke internega komuniciranja. Družba Mediade je z njenim vodstvom leta 2023 med prvimi na svetu prejela priznanje Quintessential za trajnostno vodenje zdrave organizacije prihodnosti.

 

Jure Longyka

Jure Longyka je radijski govorec, moderator in glasbeni kurator. Začel je pred skoraj štirimi desetletji na Radiu Študent, od leta 1997 je stalni sodelavec Radia Slovenija - Vala 202. Njegova najbolj znana oddaja, ki je v tridesetih letih prerasla radijske in še kakšne okvirje, so Izštekani. Je prejemnik treh strokovnih viktorjev kot najboljši radijski voditelj in kot avtor najboljše radijske zabavne oddaje. S prepoznavnim glasom napoveduje svoje radijske podvige, osrednje televizijske informativne oddaje, državne proslave in prireditve v nacionalnem hramu kulture. Slišati ga je moč v reklamah in dokumentarnih filmih. Na pot mu še vedno prihajajo novi izzivi, od gledališča prek odrske interpretacije poezije do pripovedovanja zgodb. Moderira številne kulturne prireditve, otvoritve, podelitve nagrad in filmske premiere, od Bloudkovih, Škerjančevih, Zoisovih ali Župančičevih nagrad prek Festivala slovenskega filma in LIFFa, Bienala Brumen in Outstandinga do podeljevanja naziva Inženirka leta, pri katerem sodeluje od samega začetka.

 

INFORMIRAJTE SE

Bodite obveščeni o aktualnih vsebinah s področja TRAJNOSTNE ENERGIJE. Prijavite se na e-novice!

Prijavite se na e-novice