V EU so v energetskem sektorju zaposleni predvsem moški, delež žensk znaša le 22,1 %, od tega so ženske v veliki meri zaposlene na administrativnih in nižjih delovnih mestih. V Sloveniji je zastopanost žensk v energetskem sektorju še nižja.
Po podatkih za leto 2022 so ženske v Sloveniji predstavljale le 15 % delovne sile v energetskem sektorju, so ob zaključku mednarodnega projekta EUWES sporočili iz okoljske organizacije Focus. »Kljub hitremu razvoju sektorja še vedno prevladuje moška perspektiva, ki izključuje izkušnje žensk kot vodij, proizvajalk in uporabnic energije,« poudarjajo.
Leta 2022 je bilo v parlamentarnih odborih v Sloveniji, osredotočenih na okolje in podnebne spremembe, samo 13 % žensk – kar je precej manj od povprečja EU, ki znaša 30 %.
Čeprav Slovenija slovi po višjem deležu diplomantk, je zastopanost žensk na študijskih smereh s področja STEM (znanost, tehnologija, inženirstvo in matematika), ki se povezujejo s kariero v energetskem sektorju, bistveno nižja. Na fakultetah, močno usmerjenih v STEM področja, dekleta predstavljajo le 10–15 % vpisanih, poudarjajo v Focusu.
Priporočila za opolnomočenje žensk
V energetskem sektorju ostajajo ovire, ki preprečujejo ženskam, da bi se v večini panog bolj uveljavile, poudarjajo v Focusu, kjer so v okviru projekta EUWES skupaj s partnerji pripravila priporočila za opolnomočenje žensk v energetskem sektorju tako na ravni EU kot na ravni Slovenije.
Kot poudarjajo, je pomembno zagotoviti, da je vidik spola ne le vključen v politike, povezane z energetiko, temveč da se pri oblikovanju novih politik ali ukrepov uporablja celosten pristop, ki vključuje tako vidik spola kot tudi vidik energije.
Priporočila za Slovenijo se nanašajo na tri skupine deležnikov. Za oblikovalce politik oziroma odločevalce med drugim priporočajo dosledno vključevanje vidika spola v energetske politike, zbiranje podatkov po spolu in poglobljene raziskave za vzpostavitev povezave med spolom in energijo.
Med priporočili za energetska podjetja izpostavljajo oblikovanje akcijskih načrtov za enakost spolov, kot tudi vzpostavitev programov mentorstva.
Izobraževalno-raziskovalni sektor pa naj za večjo zastopanost žensk v energetiki uvede smernice za enakost spolov v izobraževalnih ustanovah in se loti ciljnega promoviranja STEM fakultet med dekleti.
»Naslavljanje vprašanja zastopanosti žensk v energetskem sektorju je pomembno ne le zaradi pravičnosti, temveč tudi zaradi vpliva na sposobnost sektorja za soočanje z izzivi energetskega prehoda. Vključevanje raznolikih perspektiv je potrebno za spodbujanje inovacij in iskanje učinkovitih rešitev. Trenutno slaba zastopanost žensk omejuje bazen talentov in utrjuje zastarele spolne stereotipe,« izpostavlja Katjuša Šavc iz Focusa.
Značke:
Povezave
Dokumenti
Povezani članki