Slovenija v okviru akcijskega načrta za cenovno dostopno energijo pozdravlja pripravo metodologije za obračun omrežnin in smernic za njihovo morebitno znižanje s sredstvi iz državnih proračunov, so sporočili z Ministrstva za okolje, podnebje in energijo.
Slovenija si prizadeva za sistem obračunavanja omrežnin, ki bo podprl investicije v čiste tehnologije ter omogočil pravičen in zeleni prehod, so dodali v sporočilu za javnost po zasedanju Sveta za energijo v Bruslju.
Na zasedanju, ki se ga je udeležil minister Bojan Kumer, so ministri obravnavali ključni temi za prihodnost evropske energetske politike: Akcijski načrt za cenovno dostopno energijo in energetsko varnost.
Slovensko energetsko ministrstvo poudarja, da Slovenija podpira prizadevanja EU za stabilizacijo cen energije, izboljšanje zakonodajnega okvira ter krepitev energetske odpornosti Unije.
Akcijski načrt za cenovno dostopno energijo je Evropska komisija predstavila 26. februarja 2025 kot del Dogovora o čisti industriji. Določa ukrepe za znižanje stroškov energije na kratek rok ter strukturne reforme za zagotavljanje stabilnosti energetskih sistemov v prihodnje. Ključni stebri načrta so: znižanje stroškov za odjemalce, dokončanje energetske unije, privabljanje naložb in krepitev pripravljenosti na energetske krize.
Slovenija po navedbah MOPE pozdravlja predstavljene ukrepe in meni, da gredo v pravo smer. Aktivno si prizadeva za rešitve, ki bodo dolgoročno stabilizirale energetski trg in zagotavljale zanesljivo oskrbo. Poudarja tudi nujnost takojšnje implementacije predvidenih ukrepov, ki bodo omogočili hitro znižanje zneskov na položnicah, ob tem pa opozarja na potrebo po premišljeni implementaciji, ki ne bo povečevala administrativnih bremen.
Energetska varnost in zmanjšanje odvisnosti od ruskih energentov
V okviru razprave o energetski varnosti so ministri ocenili stanje oskrbe z energijo v Evropski uniji ter razpravljali o prihodnjih korakih.
Slovenija v tem oziru podpira postopno opuščanje ruskih fosilnih goriv in diverzifikacijo virov oskrbe z energijo, je slovensko ministrstvo navedlo v sporočilu za javnost. Ob tem izpostavlja Slovenija pomen strateške avtonomije Evropske unije, povečane uporabe čistih virov energije, ukrepov za učinkovito rabo energije ter fizične in kibernetske zaščite energetske infrastrukture.
Ob robu zasedanja je potekalo tudi neformalno srečanje Jedrskega zavezništva, v katerem sodelujejo države, ki zagovarjajo vključitev jedrske energije v energetski prehod.
Značke:
Povezave
Dokumenti
Povezani članki