Širitev uporabe umetne inteligence (UI) bo povečalo porabo elektrike v podatkovnih centrih v Evropi do leta 2030 za 66 % na 113 TWh, je v poročilu zapisala Mednarodna agencija za energijo (IEA).
Glede na primarni scenarij agencije lahko Evropa do leta 2030 pričakuje, da se bo nameščena zmogljivosti podatkovnih centrov povečala za 11 GW, skupno pa bi dosegla 27 GW.
Na globalni ravni naj bi se povpraševanje po električni energiji podatkovnih centrov več kot podvojilo na okoli 946 TWh do leta 2030, kar je približno enakovredno današnji skupni porabi električne energije Japonske, je še zapisano v poročilu.
ZDA bi predstavljale »največji delež« predvidene rasti, z več kot dvakratnim povečanjem porabe na 426 TWh do leta 2030, medtem ko naj bi se poraba energije podatkovnih centrov na Kitajskem skoraj potrojila in dosegla 277 TWh do istega leta.
Obremenitev sistema
Vendar pa je hitra rast naložb v podatkovne centre »zaskrbljujoča z vidika sposobnosti elektroenergetskih sistemov, da pravočasno, varno in trajnostno zadostijo naraščajočemu povpraševanju«, v skladu z naraščajočim povpraševanjem po uporabi energije za druge namene in zamudami pri priključitvi na omrežje, je še opozorila IEA.
Irska je ustavila izdajo novih dovoljenj za priključitev podatkovnih centrov do leta 2030, medtem ko nemški projekti podatkovnih centrov čakajo do sedem let na priključitev na omrežje, projekti v Združenem kraljestvu pa običajno čakajo 5-7 let. Španske zamude znašajo 3-5 let, v Italiji pa priklopi znašajo manj kot tri leta, je dodala agencija.
V Evropi naj bi večino dodatne potrebne električne energije zagotovili obnovljivi viri in jedrska energija, pri čemer bi njihov skupni delež do leta 2030 narasel na 85 %.
Lani so podatkovni centri predstavljali okoli 2 % skupne porabe električne energije v Evropi.
»Ključna vloga«
Medtem ima UI »potencial, da igra ključno vlogo pri načinu proizvodnje, distribucije in porabe električne energije«, zlasti pri »obvladovanju kompleksnosti integracije obnovljivih virov energije v omrežje«, je zapisano v poročilu.
UI bi lahko »izboljšala celotno učinkovitost elektroenergetskega sistema«, med drugim z izboljšanjem napovedovanja povpraševanja in oskrbe z električno energijo ter optimizacijo uporabe razpršenih elektrarn.
Francoski in belgijski prenosni operater RTE in Elia sta že začela uporabljati UI za napovedovanje v realnem času pri ocenjevanju neravnovesij sistema, je še zapisano v sporočilu.
Vendar je ena od »pomembnih omejitev« opiranja izključno na UI dejstvo, da tehnologija »ne zagotavlja transparentnega procesa odločanja«.
UI pa lahko poganja raziskave glede prihodnje energetske tehnologije, vključno z učinkovitejšim zajemanjem ogljika in dolgotrajnimi baterijami, ki bi lahko bile manj odvisne od kritičnih mineralov, je zapisano v poročilu.
Agencija je v začetku tega meseca dejala, da bi UI lahko pospešila raziskave jedrske fuzije in igrala ključno vlogo pri pretvorbi te tehnologije v komercialno realnost.
Značke:
Povezave
Dokumenti
Povezani članki