Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo (MOPE) je podpisalo memorandum o sodelovanju s Partnerstvom za čisti vodik, kar Sloveniji zagotavlja dostop do podpore za krepitev zmogljivosti.
V sporočilu za javnost je ministrstvo poudarilo, da bo sodelovanje omogočilo izmenjavo znanja in praks ter upravljanje in financiranje, kar bo prispevalo k vzpostavitvi pogojev za razvoj učinkovitega vodikovega ekosistema.
»Prodorne zelene tehnologije pa bodo omogočale pomembno priložnost tudi slovenskemu gospodarstvu,« so še dodali.
Memorandum Sloveniji prinaša pomoč Partnerstva za čisti vodik (angl. Clean Hydrogen Joint Undertaking) skozi sodelovanje pri prenosu znanja, krepitvi zmogljivosti in razvoju projektov, financiranju, nadgradnji znanja, veščin in upravljanju finančnih virov ter izmenjavi izkušenj z desetimi drugimi upravljavskimi organi, ki so podpisali memorandume.
Po mnenju MOPE bo podpisani memorandum pomembno prispeval k učinkovitemu izvajanju projektov, kot je Severnojadranska vodikova dolina, in k doseganju drugih ciljev na področju energetike in obnovljivih virov energije.
Sodelovanje posredno odpira nove priložnosti za prodorne zelene tehnologije in rešitve, ki jih razvijata slovenski znanstveno-raziskovalni sektor in slovenska industrija na področju nizko- in brezemisijskih rešitev.
Javno-zasebno partnerstvo
Partnerstvo za čisti vodik je javno-zasebno partnerstvo, ki podpira dejavnosti raziskav in inovacij na področju vodikovih tehnologij v Evropi. Cilj partnerstva je pospeševanje razvoja in izboljšanje napredne uporabe zelenega vodika po vsej Evropi.
V ta namen je Evropska unija partnerstvu med letoma 2021 in 2027 dodelila 1 milijardo EUR, ki jo bodo dopolnile vsaj enakovredne zasebne naložbe. Skupni proračun partnerstva se bo tako povečal na več kot 2 milijardi EUR.
Poleg tega je Evropska komisija v svojem sporočilu REPowerEU plan napovedala dodatno naložbo v višini 200 milijonov EUR, ki je partnerstvu za čisti vodik na voljo za podvojitev vodikovih dolin v Evropski uniji do leta 2025.
»Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo (MOPE) se je julija 2023 prijavilo na razpis za pridobitev tehnične pomoči za ustvarjanje sinergije s partnerstvom za čisti vodik. Z uspešno prijavo je bilo ministrstvo izbrano, da bo skupaj z desetimi upravljavskimi organi iz Evrope prejelo tehnično pomoč,« so še sporočili iz MOPE.
Spomnimo še, da bi v okviru slovenskega vodikovega konzorcija lahko zaživeli projekti v investicijski vrednosti prek 100 milijonov EUR.
Značke:
Povezave
Dokumenti
Povezani članki