Novice

Novice

Negativne cene ključen izziv ob rasti obnovljivih virov

S tem, ko je Evropa na poti, da do leta 2050 več kot potroji proizvodnjo obnovljivih virov energije, bodo negativne cene predstavljale ključen izziv, je sporočilo svetovalno podjetje Aurora Energy Research.

Evropski trgi niso zagotovili zadostne zaščite pred negativnimi cenami, medtem ko tržna nasičenost in preobremenjenost omrežja predstavljata tudi velike ovire za sprejemanje obnovljivih virov, je Aurora navedla v svojem zadnjem poročilu.

Grčija, Romunija in Velika Britanija so najbolj izpostavljene tveganju nasičenosti, saj so uvedle premalo rešitev za shranjevanje energije in fleksibilnost, je zapisano v poročilu.

Preobremenjenost omrežja je povzročila naraščajočo potrebo po sanacijskih ukrepih tako za obnovljive kot neobnovljive vire, je dodalo svetovalno podjetje.

Vendar pa Aurora poudarja, da so razvijalcem na voljo orodja, kot so-lokacija baterij in obnovljivih virov in diverzifikacija portfelja, za zmanjšanje tveganj.

»Za razvijalce je ključnega pomena, da raziskujejo priložnosti za zmanjšanje tveganj projektov,« je dejala Rebecca McManus, vodja raziskav obnovljivih virov energije za celotno Evropo pri Aurori.

Druge pobude, ki bi lahko pomagale, vključujejo kombiniranje subvencij s pogodbami o nakupu električne energije (PPA) in ponujanje zaščite pred omejitvami, je dodalo.

EU si je v skladu s posodobljeno direktivo o obnovljivi energiji zadala, da bo do leta 2030 povišala delež obnovljivih virov z 32 % na 42,5 %. Za izpolnitev tega cilja si države EU prizadevajo dodati več kot 600 GW obnovljivih zmogljivosti do leta 2030 v primerjavi z ravnmi iz leta 2024.

Značke:
Povezave
Dokumenti
Povezani članki
20. januar 2025
124

Theme picker

Bodite obveščeni o aktualnih vsebinah s področja TRAJNOSTNE ENERGIJE. Prijavite se na e-novice!

Prijavite se na e-novice