Geotermalna energija je zaradi fleksibilnosti in velike razpoložljivosti primerna za dopolnjevanje sončne in vetrne energije v Evropi in ZDA, vendar morajo njeni stroški upasti, je v poročilu zapisala IEA.
V dokumentu je Mednarodna agencija za energijo (IEA) poudarila, da bi bila lahko ta tehnologija »posebej koristna za povečevanje zanesljivosti oskrbe z električno energijo« na območjih, ki so močno odvisna od premogovnih elektrarn, kot tudi v regijah, ki želijo zmanjšati proizvodnjo v plinskih elektrarnah, med drugim v Evropi.
Z geotermalno energijo se trenutno po navedbah avtorjev poročila zadosti približno 1 % globalnega povpraševanja po električni energiji, vendar bi se lahko delež do leta 2050 »s kontinuiranim izboljševanjem tehnologije in zmanjševanjem stroškov projektov« povečal na 15 %. To bi pomenilo, da bi se po svetu namestilo za 800 GW zmogljivosti za izkoriščanje geotermalne energije, v katerih bi proizvedli nekaj manj kot 6.000 TWh električne energije na leto, kar ustreza trenutnemu skupnemu povpraševanju ZDA in Indije.
Konkurenčna do leta 2035?
Kar zadeva stroške, v IEA ocenjujejo, da bi lahko nova generacija geotermalnih elektrarn do leta 2035 v Evropi, na Kitajskem in v ZDA postala konkurenčna vetrnim in sončnim. Toda pogoji za to so znižanje stroškov tehnologije, visoki izkoristki in nižji stroški financiranja.
Povprečna globalna proizvodna cena (LCOE) energije je po njihovih navedbah v primeru geotermalnih elektrarn nove generacije trenutno okoli 40–55 USD/MWh, za sončne elektrarne s hranilnikom pa v ZDA približno 50–60 USD/MWh in v Evropi do 75 USD/MWh.
Če bi Evropa odpravila ovire, predvsem administrativne, bi lahko z geotermalno energijo v tej regiji proizvedli približno 8 TW toplote, s čimer bi oskrbeli več kot 70 milijonov ljudi, toda trenutno se z geotermalno energijo napaja samo 3 % evropskega daljinskega ogrevanja, so še zapisali avtorji poročila.
Značke:
Povezave
Dokumenti
Povezani članki