Arhiv novic

Arhiv novic

Z gradnjo pilotne geotermične elektrarne v Prekmurju bi začeli že aprila 2022

Gradnja 50 kW pilotne geotermične elektrarne na neproduktivni vrtini Pg-8 na lokaciji Čentiba v Prekmurju je predvidena med aprilom 2022 in majem 2023, poskusno obratovanje pa od maja 2023 do marca 2024, so povedali v družbi Dravske elektrarne Maribor (DEM), ki skupaj z družbama Petrol Geo in Nafta Lendava pripravlja ta geotermalni projekt. Nedavno je s strani pooblaščenca, HSE Invest, na upravno enoto Lendava že bila oddana vloga za izdajo gradbenega dovoljenja.

Pilotna geotermična elektrarna je sestavljena iz geotermične gravitacijske cevi, hladilnega sistema in strojnice, pri čemer uporaba patentirane geotermične gravitacijske toplotne cevi po pojasnilu DEM »predstavlja popolnoma nov način proizvodnje električne energije. Posebnost je v zaprtem tokokrogu hladiva, kjer je za delovanje potrebna le ena suha vrtina«.

Ker je projekt pilotne narave »in s tem tudi ekonomsko tvegan«, skušajo partnerji projekta pridobiti dodatna finančna sredstva, poudarjajo v DEM. Ocenjena višina investicije je do največ milijon evrov, so v DEM povedali decembra lani.

Skupaj z Geološkim zavodom Slovenije in Univerzo v Mariboru so tako projekt prijavili na javni razpis za sofinanciranje projektov v okviru programa ‘Blaženje podnebnih sprememb in prilagajanje nanje’. 

Prijavljen projekt zajema po pojasnilu DEM celovito obravnavo izkoriščanja geotermične oz. geotermalne energije v Sloveniji, tj. demonstracija obratovanja pilotne geotermične elektrarne, izdelava matematičnega modela za določevanje energijskega učinka opuščenih plinskih vrtin različnih dimenzij in globin, kartiranje tehničnega potenciala opuščenih naftno-plinskih vrtin za izgradnjo geotermičnih elektrarn in oblikovanje smernic za komercialno proizvodnjo električne energije z izrabo suhih vrtin.

V DEM ob tem poudarjajo, da bo uspešna izvedba pilotne geotermične elektrarne »temelj za prihodnjo izgradnjo več novih geotermičnih elektrarn na obstoječih opuščenih vrtinah s predvidoma zadostnim termičnim potencialom« tako v Sloveniji kot tudi po svetu.

V družbi DEM imajo v teku sicer še en projekt z izrabo geotermalne energije za pridobivanje električne energije. Namen drugega geotermalnega projekta v naselju Benica (prav tako v občini Lendava) na vrtini Mg-6 je izgradnja binarne elektrarne moči več MWe. Skupna vrednost te investicije je ocenjena na okoli 40 milijonov evrov.
Povezave
Dokumenti
Povezani članki

Theme picker

Bodite obveščeni o aktualnih vsebinah s področja TRAJNOSTNE ENERGIJE. Prijavite se na e-novice!

Prijavite se na e-novice