Arhiv novic

Arhiv novic

Višje cene sončnih elektrarn ne zmanjšujejo povpraševanja; motenj v dobavi (še) ni

Kljub višjim stroškom postavitve sončnih elektrarn zaradi podražitev osnovnih komponent slovenski ponudniki, ki nameščajo tovrstne naprave, predvsem za namene samooskrbe, pričakujejo nadaljnjo povečanje povpraševanja. Med razlogi krepitve rasti navajajo tako višjo ceno energentov, predvsem elektrike, kot višjo ozaveščenost potrošnikov. Po trenutnih zagotovilih dobaviteljev opreme in komponent tudi motnje glede dobave niso predvidene, vsaj ne kratkoročno, so povedali v podjetju ECE.

V omenjenem podjetju je bila rast povpraševanja po sončnih elektrarnah v lanskem letu glede na 2020 100-odstotna; »ob letošnjih zvišanjih cen elektrike se ta trend nadaljuje (…)«, pravijo.

Glede na mnenja strokovnjakov, da cene električne energije ne bodo padle na ravni izpred dveh let, v ECE prav tako ne pričakujejo bistvenega upada povpraševanj po tem samooskrbnem energetskem viru.

Medtem ko so v Petrolu v lanskem letu v primerjavi z letom 2020 zabeležili 10-odstotno rast povpraševanja po sončnih elektrarnah, v letošnjem letu pričakujejo, glede na trenutno povpraševanje, 30-odstotno rast, so povedali. 

Rast cen energentov namreč ohranja isto raven povpraševanja po sončnih elektrarnah, v nekem delu celo spodbuja investicije, kljub podražitvam opreme, izpostavljajo.

Predvsem visoke cene električne energije so po Petrolovih navedbah dodatna spodbuda, da se »vse več gospodinjstev, še bolj pa industrija, odloča za samooskrbo s pomočjo sončnih elektrarn«.

Po njihovem mnenju se bo solarni trg ob ustrezni zakonodaji in dodatnih spodbudah države (ob znižanju cen komponent) razvijal še naprej. 

V Petrolu za letos tudi ne pričakujejo »večjih odstopanj glede zamud pri izvedbi projektov v primerjavi s preteklimi leti«.

Tudi v podjetju Elektro prodaja E.U. beležijo zaradi podražitev vseh energentov rast povpraševanja po sodobnih energetskih rešitvah. V primerjavi z letom 2020 je bila ta rast lani za približno 60 odstotkov višja, »izrazitejša je bila v zadnji tretjini leta 2021, ko smo bili priča enormnim podražitvam energentov«.

Kot pravijo, so zainteresirane stranke vedno bolj ozaveščene in pripravljene na nove rešitve, ki jih današnja tehnologija omogoča in sistem že podpira.

Zaradi tega kljub rasti osnovnih surovin (komponent, potrebnih za izgradnjo sončne elektrarne), ki so se lani v primerjavi z letom 2020 podražile za več kot 40 odstotkov, bistveno pa so se podražili tudi medcelinski prevozi, ne beležijo upada povpraševanja po sončnih elektrarnah. 

Večji izziv kot pa upad povpraševanja lahko po njihovih navedbah predstavlja nabavna veriga, »saj proizvodna podjetja, ki se ukvarjajo z izdelavo komponent za sončne elektrarne niso bila optimalno pripravljena na porast povpraševanja, kot so se tudi na različne načine soočala z ukrepi, povezanimi s covid-19«. 

Sicer z zamudami pri izvedbi projektov nimajo težav, saj so prek ustreznih partnerjev »poskrbeli za zadostno zalogo komponent, potrebnih za izgradnjo sončnih elektrarn«, ter si zagotovili »varne distribucijske povezave« s svojimi partnerji.

Drugi izziv pa je po njihovih navedbah povezan z (ustreznimi) izvajalci, ki skrbijo za montažo oziroma za samo izvedbo izgradnje sončne elektrarne. Na povečano povpraševanje so se, kot poudarjajo, pripravili z dodatnimi okrepitvami.

Investicija v sončno elektrarno se je po navedbah podjetja Elektro prodaja E.U. povečala za 10 do 15 odstotkov, a, kot poudarjajo, to za celotno investicijo v sončno elektrarno ni tako veliko v primerjavi z več kot 300-odstotno podražitvijo energentov.

Na drugi strani se po navedbah podjetja zavoljo podražitev energentov tudi »bistveno skrajša povračilna doba investicije v sončno elektrarno, ki se sedaj povrne v nekaterih primerih tudi že v petih letih«.

Je pa dodatna rast solarnega sektorja odvisna ne le od nadaljnjih visokih cen elektrike, temveč tudi subvencij, ki jih zagotavlja EU, menijo. »Prihodek iz subvencij predstavlja dodatno spodbudo, ki zmanjšuje naložbeno vrednost investicije in posledično povečuje donosnost naložbe (ROI). Če predvidevamo, da se subvencije ne bodo ukinile/zmanjšale, lahko tudi predvidevamo, da bodo naložbe v tovrstne vire energije močno porasle,« pojasnjujejo.

Če se bo trend rasti cen materiala in storitev še nadaljeval, pa bo treba po pojasnilu podjetja SONCE energija prilagoditi tako subvencijo Eko sklada oz. Centra za podpore kot omrežnino za samooskrbo, s katero se bo ohranila rast investicij v obnovljive vire tudi v prihodnje. Tudi v tem podjetju za letos ne pričakujejo okrnitve povpraševanja. So se pa po njihovih navedbah stroški postavitve sončne elektrarne povišali za 15 do 20 odstotkov.

A kot poudarjajo, so »stranke pri vedno višjih stroških za elektriko na trgu še dodatno motivirane, da fiksirajo cene elektrike«.

Povezave
Dokumenti
Povezani članki

Theme picker

Bodite obveščeni o aktualnih vsebinah s področja TRAJNOSTNE ENERGIJE. Prijavite se na e-novice!

Prijavite se na e-novice