Arhiv novic

Arhiv novic

V Velenju iščejo nov toplotni vir; pripravili bodo študijo izvedljivosti za sežig komunalnega blata

V velenjski občini bodo pristopili k izdelavi študije izvedljivosti za monosežig blata iz komunalnih naprav, s katero želijo preučiti potencialno izvedljivost tovrstnega sežiga in njegov vpliv na okolje, kar bo podlaga za nadaljnje odločitve. Študijo bodo pripravili do konca oktobra 2021, so sporočili iz občine.

Ministrstvo za okolje in prostor (MOP) je na vse občine odposlalo poziv za pripravo pobude o postavitvi objekta za termično obdelavo blata iz komunalnih naprav, s katerim so pozvali občine, da se opredelijo glede možnosti postavitve lokacije za termično obdelavo blata iz komunalnih čistilnih naprav.

»Na ministrstvo za okolje in prostor smo poslali odgovor in v njem izkazali naš interes za izdelavo študije izvedljivosti,« so sporočili iz velenjske občine.

Med drugim želijo preučiti potencialno izvedljivost monosežiga in njegov vpliv na okolje, kar bo podlaga za sprejemanje nadaljnjih odločitev, pojasnjujejo.

V občini namreč skupaj s Komunalnim podjetjem Velenje že nekaj časa preučujejo sistemske rešitve za nov vir toplotne energije za sistem daljinskega ogrevanja v Šaleški dolini, so sporočili.

V prvi fazi bo Komunalno podjetje Velenje naročilo izdelavo študije izvedljivosti, ki jo bo sofinanciralo ministrstvo za okolje in prostor (MOP) in bo izdelana predvidoma do konca oktobra 2021. 

Priprava in izvedba projektov termične obdelave blata iz komunalnih čistilnih naprav bo sofinancirana s sredstvi podnebnega sklada, »kamor se iz Šaleške doline že zdaj stekajo znatna sredstva«, poudarjajo v velenjski občini.

Ker je termična obdelava blata iz komunalnih čistilnih naprav obvezna lokalna javna gospodarska služba, bodo investitorji občine, ki bodo izvedle tudi vse aktivnosti priprave in postavitve naprav. V občini ob tem dodajajo, da okoljsko ministrstvo »to problematiko tudi prednostno rešuje«.

Kot izpostavljajo, v občini podpirajo »razvojno in tehnološko napredne projekte z namenom iskanja alternativnih virov pridobivanja toplotne oskrbe v Termoelektrarni Šoštanj in ohranitve energetske lokacije na območju Šaleške doline. S tem namenom ostajamo odprti za iskanje projektov, ki bi lahko pomenili našo priložnost v procesu prehoda v brezogljično družbo«.

Spomnimo, da so v Termoelektrarni Šoštanj (TEŠ) nameravali poskusni sosežig nadomestnega trdega goriva SRF, pridobljenega iz nenevarnih odpadkov, zagnati s pričetkom leta 2022, vendar je zaradi nasprotovanja šaleških občin družba TEŠ odstopila od projekta.

Povezave
Dokumenti
Povezani članki

Theme picker

Bodite obveščeni o aktualnih vsebinah s področja TRAJNOSTNE ENERGIJE. Prijavite se na e-novice!

Prijavite se na e-novice