Arhiv novic

Arhiv novic

V SIJ Acroniju potekajo simulacije potencialnih virov odvečne toplote

V okviru projekta CREATORS (CREATing cOmmnity eneRgy Systems) v SIJ Acroniju, ki je del Skupine SIJ, preučujejo in simulirajo potencialne vire in ponore odvečne toplote na posameznih agregatih v svojih obratih. »Smo v fazi priprave projektne dokumentacije in izbire projektanta za celostni koncept izrabe odvečne toplote,« je povedal vodja energetike v Skupini SIJ Samo Lečnik.

Za sodelovanje v mednarodnem projektu se je SIJ Acroni odločil na pobudo Instituta Jožef Stefan (IJS), saj so mnenja, da se bo v prihodnje morala energetsko intenzivna industrija tesno povezovati z lokalno skupnostjo, še posebej, kjer so proizvodni obrati v samih mestih, kot v primeru Skupine SIJ na Jesenicah in na Ravnah na Koroškem. »Prav tako pa je sodelovanje na razpisih Evropske unije (EU) pomembno tudi za nadaljnje možnosti pridobivanja finančnih sredstev,« poudarja Lečnik.

Cilj projekta CREATORS, s pričetkom 1. septembra 2020, je sicer razvoj aplikacij in storitvenih paketov, ki bodo v pomoč ustvarjalcem prihodnjih lokalnih energetskih skupnosti pri zagonu, načrtovanju, izvajanju ter upravljanju tehnološko naprednih in poslovno uspešnih (lokalnih) energetskih skupnosti. Za izvedbo projekta bo EU prispevala 5,3 milijona evrov. 

SIJ Acroni je tudi »idealen partner« za preučitev vseh možnosti za vzpostavitev energetske skupnosti, saj je največji lokalni delodajalec z obrati v neposredni bližini Koroške Bele in Slovenskega Javornika, dodaja Lečnik.

Sicer pa SIJ Acroni v projektu nastopa kot eno izmed demonstracijskih mest, »ki pri razvoju storitvene platforme CREATORS igra pomembno vlogo«, pojasnjuje koordinatorka projektov za trajnostni razvoj v SIJ Acroniju Mojca Loncnar.

Storitvena platforma zajema po njenem pojasnilu »storitvene pakete za simulacijo in emulacijo različnih energetskih scenarijev«. 

V grobem bi sodelovanje SIJ Acronija v projektu lahko razdelili na tri faze, pravi. »Prva faza zajema zbiranje zgodovinskih podatkov za potrebe razvoja storitvene platforme. V drugi fazi bomo na novo razvito platformo implementirali v naše podjetje. Tretja faza pa obsega validacijo platforme ter spremljanje delovanja platforme.« 

Poleg modela sončne elektrarne poteka v sklopu projekta po njenem pojasnilu tudi razvoj modela izkoriščanja odpadne toplote, razvoj modela kogeneracijskih naprav ter ekonomsko-tehnična simulacija postavitve male hidroelektrarne ter baterijskega hranilnika. Vsi modeli so vključeni tudi v krovni model energetske skupnosti SIJ Acroni – Jesenice, dodaja Loncnarjeva.

SIJ Acroni namerava zgraditi za 5 MW strešnih fotovoltaičnih sistemov (trenutno izvajajo meritve, je povedal Lečnik) in manjši obrat (okoli 1 MW) za proizvodnjo vodika iz presežne obnovljive električne energije v slovenskem elektroenergetskem sistemu. Po Lečnikovem pojasnilu za vodikarno izbirajo sedaj projektanta za izvedbo idejne zasnove. 

SIJ Acroni si sicer pri projektu skupaj s partnerji prizadeva predvsem za razvoj simulacijskih orodij, ki bodo v pomoč optimalnim rešitvam za izvedbo trajnostno naravnane energetske skupnosti, pojasnjuje Lečnik.

Obenem si bo SIJ Acroni, poleg razvoja orodij, pri projektu zagotovil tudi podrobnejše študije za posamezne že omenjene projekte - sončne elektrarne, izrabe odvečne toplote, male hidroelektrarne, vodikarne in baterijskega hranilnika.

»Poleg vsega naštetega pa je cilj tudi, da bo projekt osnova za pridobivanje EU sredstev za izvedbo posameznega projekta ali pa kar vseh projektov za uresničitev energetske skupnosti,« še dodaja Lečnik.

Čeprav v času samega trajanja projekta le ta ne bo imel vplivov na samo organizacijo ali pa finančno poslovanje SIJ Acronija, v družbi pričakujejo, da se bodo v času trajanja projekta tesno povezali tudi z drugimi deležniki, ki so potrebni za izvedbo pametne energetske skupnosti na Jesenicah, kot tudi da bodo skupne rešitve pripomogle k trajnostnim ter stroškovno in okoljevarstveno učinkovitim rešitvam.

Izraba odpadne toplote iz jeklarne SIJ Acroni bo sicer predvidoma prinesla od 50- do 75-odstotno zmanjšanje porabe zemeljskega plina v jeseniškem sistemu daljinskega ogrevanja, je marca lani naznanil Giel Van der Broek iz skupine Cordeel, ki koordinira evropski projekt CREATORS in v katerem sodeluje skupno 17 partnerjev iz osmih evropskih držav.

Poleg SIJ Acronija v projektu med slovenskim partnerji sodelujejo še Elektro Gorenjska, BTC Ljubljana in IJS. 

Povezave
Dokumenti
Povezani članki

Theme picker

Bodite obveščeni o aktualnih vsebinah s področja TRAJNOSTNE ENERGIJE. Prijavite se na e-novice!

Prijavite se na e-novice