Arhiv novic

Arhiv novic

Ursula Von der Leyen: Mejni ogljični davek še vedno opcija za preprečevanje nepoštene konkurence

Po besedah predsednice je evropski zeleni dogovor nova strategija rasti EU. »Novost in sprememba za naš na fosilnih gorivih temelječ model je to, da bomo spodbujali rast, ki ne temelji na črpanju virov, temveč planetu več vrača kot odvzema,« je dejala von der Leyenova.

»Temu ekonomisti pravijo model regenerativne rasti. Evropa ima tu prednost prvega na trgu, ki pa jo bomo še okrepili. Svet vse bolj potrebuje čiste tehnologije in rešitve, saj se bomo morali vsi soočiti z enakimi omejitvami na področju rasti, ki temelji na fosilnih gorivih,« je izpostavila von der Leyenova.

»Evropa namerava izkoristiti to priložnost – z našim zavezništvom za baterije, pogonom na zeleni vodik, vetrnimi elektrarnami na morju, čistim jeklarstvom in razogljičenim plinom,« je dodala.
To bo po besedah von der Leyenove »prineslo inovacije, dodatno vrednost in delovna mesta. A je nesmiselno zmanjševati zgolj domače emisije toplogrednih plinov, če obenem povečujemo uvoz CO2 iz tujine«.

»To ni samo podnebno vprašanje, temveč je tudi vprašanje pravičnosti. Gre za pravičnost do naših podjetij in naših delavcev, ki jih želimo zaščititi pred nepošteno konkurenco. To lahko med drugim storimo tudi z mehanizmom za ogljično prilagoditev na mejah,« je dejala predsednica EK.
»A bi pravzaprav raje povabila naše trgovinske partnerje, naj skupaj z nami stremijo k vzpostavitvi enakih konkurenčnih pogojev na globalni ravni – v korist vseh. Kalifornija denimo že daje dober zgled – s sistemom za trgovanje z emisijskimi kuponi, ki pokrije 85 odstotkov emisij CO2. Obenem moram pohvaliti tudi Kitajsko, ki je naredila prvi korak v smeri sistema za določanje cen CO2,« je izpostavila von der Leyenova.

»To so morda res šele prvi koraki v smeri enakih konkurenčnih pogojev, a če to postane svetovni trend, bomo imeli enakopravne pogoje na globalni ravni – torej mejni ogljični davek niti ne bo potreben. To so primeri novih modernih mednarodnih okvirov, ki jih potrebujemo. S tem nakazujemo, da bo vsak, ki bo sodeloval z Evropo, našel zanesljivega partnerja, ki deluje v smeri bolj trajnostnega sveta,« je povedala v govoru, ki ga je objavila Evropska Komisija.

V skladu z naložbenim načrtom za zeleni dogovor – naložbenim načrtom za trajnostno Evropo –, ki ga je Evropska komisija predstavila pretekli teden, bo v naslednjih 10 letih iz evropskega proračuna mobiliziranih za 1000 milijard evrov naložb .

»S tem se bo sprostil zeleni naložbeni val. In povpraševanje po tem že je. Pretekli mesec je 44 največjih investitorjev v Evropi, ki zastopajo za 6000 milijard evrov sredstev, EU pozvalo k uzakonitvi podnebne nevtralnosti. Torej si želijo tega zakona. Pravijo, da jim bo to vzbudilo zaupanje, občutek odgovornosti in varnosti, ki jih potrebujejo za izvedbo dolgoročnih naložb,« je še dejala von der Leyenova.
Povezave
Dokumenti
Povezani članki

Theme picker

Bodite obveščeni o aktualnih vsebinah s področja TRAJNOSTNE ENERGIJE. Prijavite se na e-novice!

Prijavite se na e-novice