Arhiv novic

Arhiv novic

Slovenski načrti še precej pod potencialom proizvodnje elektrike iz sonca

Tehnični potencial za proizvodnjo električne energije iz sončnih elektrarn v Sloveniji znaša 27 TWh na leto, a tudi najbolj ambiciozen scenarij rabe obnovljivih virov energije v državi ne predvideva izrabe niti polovice tega potenciala, opozarja Jonas Sonnenschein iz Umanotere.

Študija Instituta Jožef Stefan (IJS) iz leta 2018 kaže, da je »tehnični potencial za proizvodnjo električne energije iz sončnih elektrarn, nameščenih na strehe že obstoječih stavb, parkiriščih in degradiranih območjih, več kot 27 TWh na leto, kar je približno dvakrat več od trenutne končne rabe,« je dejal Sonnenschein v okviru virtualne strokovne ekskurzije in spremljajočega strokovnega posveta, ki so ju v okviru projekta Care4Climate pripravili v Umanoteri.

To pomeni, da ni nobene potrebe po izkoriščanju kakovostnih kmetijskih zemljišč za postavitev sončnih elektrarn, je dodal Tomislav Tkalec iz društva Focus.

A »žal se trenutno izkoristi le en odstotek tehničnega potenciala, kar zagotavlja približno dva odstotka končne rabe električne energije v Sloveniji,« pravi Sonnenschein in opozarja, da »niti najbolj ambiciozen scenarij do leta 2050 ne izkoristi niti polovice tehničnega potenciala - gre samo do 10 TWh«.

Scenarij NEPN iz nacionalnega energetskega in podnebnega načrta (NEPN) sicer predvideva, da bi se v Sloveniji proizvodnja električne energije do leta 2030 povečala na 1,9 TWh, kar bi zahtevalo 1.650 MW instaliranih zmogljivosti, do leta 2040 pa na 5,4 TWh, kar bi zahtevalo 4.400 MW zmogljivosti sončnih elektrarn.
Povezave
Dokumenti
Povezani članki

Theme picker

Bodite obveščeni o aktualnih vsebinah s področja TRAJNOSTNE ENERGIJE. Prijavite se na e-novice!

Prijavite se na e-novice