Arhiv novic

Arhiv novic

Slovenija bi lahko postala 'most' za vodik iz severne Afrike

Italijanska vodikova povezava s Slovenijo bi povezovala dve veliki potencialni regiji oskrbe z vodikom – Ukrajino in severno Afriko – medtem ko bi lahko slovenske povezave z Avstrijo, Madžarsko in po možnosti s Hrvaško zagotovile, »da bo evropska vodikova hrbtenica postala povezano vodikovo omrežje, ki se razteza od jugovzhodne do severovzhodne Evrope,« je zapisano v posodobljenem poročilu o evropski vodikovi hrbtenici.

Predvidena infrastruktura za transport vodika, ki naj bi obsegala skoraj 39.700 km in se raztezala po celi Evropi, naj bi glede na ocene do leta 2040 zahtevala skupne naložbe v višini 43–81 milijard evrov, ocenjeni stroški pa izhajajo iz predpostavke uporabe 69 odstotkov prilagojenih plinovodov za zemeljski plin in 31 odstotkov novih odsekov plinovodov, je pojasnil direktor nemške svetovalne družbe Guidehouse Daan Peters.


Peters je v okviru spletnega seminarja, na katerem so bili predstavljeni rezultati posodobljenega poročila o viziji pobude za evropsko vodikovo omrežje, dejal, da so naložbe na kilometer plinovoda nižje od zneska, ki je bil naveden v lanskoletnem poročilu, saj se je tam upoštevalo samo ocenjene stroške za plinovode s premerom 48 inčev (približno 122 cm), medtem ko sedanje poročilo upošteva, da velik del današnje infrastrukture za zemeljski plin pravzaprav sestavljajo manjši plinovodi – kar bo veljalo tudi za prihodnjo vodikovo infrastrukturo.

 
»Prilagajanje manjših plinovodov je cenejše, čeprav to po drugi strani vodi v nekoliko višje transportne stroške na kilometer. Transport vodika na razdaljo 1000 km bi v povprečju stal med 0,11 in 0,21 evra na kilogram vodika, torej predstavlja evropska vodikova hrbtenica stroškovno učinkovito opcijo za transport vodika na dolge razdalje,« je izpostavil Peters.

 

Poročilo predstavi posodobljeno in razširjeno vizijo evropskega vodikovega omrežja, ki trenutno vključuje 23 družb na področju plinske infrastrukture iz 21 držav, vključno s Slovenijo. Poleg tega poda posodobljene zemljevide vodikove infrastrukture za leta 2030, 2035 in 2040, kjer namensko vodikovo transportno plinovodno omrežje v veliki meri temelji na prilagojeni obstoječi plinski infrastrukturi.


Glede na poročilo bi lahko torej vodikovo omrežje do leta 2030 sestavljalo 11.600 km začetnega plinovodnega omrežja, ki bi povezovalo nastajajoče 'vodikove doline'.

 

»Med letoma 2030 in 2035 se bo evropska vodikova hrbtenica še naprej širila, pokrila vse več regij in razvila nove povezave med državami članicami. Madžarska bi lahko imela na primer do leta 2035 že povsem zrelo, v večini prilagojeno vodikovo omrežje s skupno šestimi povezavami do Ukrajine, Avstrije, Slovenije, Srbije, Romunije in Hrvaške,« je še pojasnil Peters.

 


Celotno poročilo je na voljo v angleščini
TU.
Povezave
Dokumenti
Povezani članki

Theme picker

Bodite obveščeni o aktualnih vsebinah s področja TRAJNOSTNE ENERGIJE. Prijavite se na e-novice!

Prijavite se na e-novice