Stopnja rasti zmogljivosti sončnih elektrarn v EU bo po več letih, ko je ta naraščala za več kot 40 % na leto, na medletni ravni upadla na okoli 3–7 %, napoveduje združenje SolarPower Europe.
Evropski trg sončne energije bo denimo letos zrasel za samo 4 %, kar pomeni, da po najslabšem scenariju združenja za leto 2030 regija ne bi izpolnila svojega cilja, po katerem naj bi imela do tega leta nameščenih za 750 GW sončnih elektrarn, temveč bo teh za 650 GW, je združenje zapisalo v poročilu.
V tem letu je bilo v Uniji nameščenih za 65,5 GW novih sončnih elektrarn, kar glede na lanskoletni rekord pri 62,8 GW predstavlja rahlo povečanje. Skupna zmogljivost sončnih elektrarn v regiji sicer zdaj dosega 338 GW in je štirikratnik obsega izpred desetletja, ko je bilo tovrstnih naprav v EU za 82 GW, so dodali avtorji dokumenta.
»Evropski oblikovalci politik in operaterji sistemov lahko letošnje poročilo vzamejo kot rumeni karton,« je dejala glavna izvršna direktorica združenja Walburga Hemetsberger. »Počasnejše uvajanje sončnih elektrarn pomeni počasnejše izpolnjevanje ciljev regije na področju energetske varnosti, konkurenčnosti in podnebja.« Kot je poudarila, je treba v Evropi za dosego cilja za leto 2030 namestiti za okoli 70 GW naprav na leto. »O popravljalnih ukrepih moramo razmišljati že zdaj, preden bo prepozno.«
Mešana slika
Podatki po državah prinašajo mešano sliko. Pet od prvih desetih trgov sončne energije – Španija, Poljska, Nizozemska, Avstralija in Madžarska – je letos zabeležilo manj novih sončnih elektrarn kot leta 2023. V Nemčiji, Italiji, Franciji, Grčiji in na Portugalskem pa je njihov obseg zmerno narasel: novih naprav je bilo za približno 1 GW več kot lani.
Združenje upočasnitev rasti pripisuje širšim izzivom sistema, med drugim počasni elektrifikaciji, omejeni prožnosti energetskega sistema ter čedalje pogostejšim omejitvam delovanja sončnih elektrarn. Glavna izvršna direktorica združenja je že v začetku meseca dejala, da bo nedavnemu razcvetu fotovoltaike v Evropi pošla sapa, saj dobički zaradi negativnih cen in počasne elektrifikacije šepajo, to pa posledično spodkopava naložbe v nove naprave.
Povezave
Dokumenti
Povezani članki