Arhiv novic

Arhiv novic

Poslovanje evropskih malih in srednjih podjetij vse bolj trajnostno

Nedavno objavljena raziskava Eurobarometer kaže, da si evropska mala in srednja podjetja (MSP) uspešno prizadevajo, da bi njihovo poslovanje postalo okoljsko trajnostno. Podatki kažejo, da je 89 odstotkov MSP-jev uvedlo vsaj en ukrep za učinkovitejše ravnanje z viri, kot so uporaba obnovljivih virov, recikliranje ali zmanjševanje odpadkov, 24 odstotkov vseh MSP-jev v EU že ima konkreten načrt za zmanjšanje ogljičnega odtisa svojega podjetja, 32 odstotkov pa jih ponuja tudi 'zelene proizvode'.

Podjetja, ki so sodelovala v raziskavi, so navedla, da bi jih k boljšemu ravnanju z viri najbolj spodbudila nepovratna sredstva ali subvencije (36 %) ali boljša koordinacija med podjetji v sektorju (26 %).

V raziskavi, ki je bila izvedena v 27 državah članicah Evropske unije, Albaniji, Severni Makedoniji, Črni gori, Srbiji, Turčiji, Islandiji, Moldaviji, Norveški in ZDA med 8. novembrom in 10. decembrom 2021, je sodelovalo več kot 17.500 MSP-jev in velikih podjetji.

Hkrati velika večina (83 %) MSP-jev, ki že izvajajo ukrepe za učinkovito rabo virov, načrtuje izvajanje dodatnih ukrepov v naslednjih dveh letih, kot so ukrepi namenjeni varčevanju z energijo (58 %), zmanjševanje odpadkov (55 %) in varčevanje z materiali (53 %). 

Med MSP-ji, ki izvajajo ukrepe za učinkovito rabo virov, se jih 64 odstotkov zanaša na lastna finančna sredstva. 

Po drugi strani pa obstaja v polovici držav članic EU vsaj 10 odstotkov MSP-jev, ki še niso uvedli nobenega ukrepa glede bolj trajnostnega poslovanja. Najvišji delež takšnih podjetij je v Estoniji (23 %), ki ji sledita Bolgarija in Poljska (obe po 19 %). Med MSP-ji, ki še ne izvajajo ukrepov za učinkovito rabo virov, pa 73 odstotkov pravi, da ne nameravajo izvajati takšnih dejanj.

»Okoli 23 milijonov evropskih malih in srednjih podjetij (MSP) je hrbtenica gospodarstva EU. Zaposlujejo okoli 83 milijonov ljudi, predstavljajo približno polovico evropskega BDP in igrajo ključno vlogo pri dodajanju vrednosti v vsakem sektorju gospodarstva. Poleg tega, da so ekonomsko pomembna, so MSP pomembna za okolje: čeprav je njihov posamični vpliv majhen, je njihov kumulativni vpliv na okolje pomemben,« so sporočili iz raziskovalnega podjetja Ipsos European Public Affairs, ki je študijo po naročilu Evropske komisije tudi izvedlo.

Najpogostejše težave, s katerimi se srečujejo MSP-ji pri vzpostavljanju ukrepov za učinkovito rabo virov, pa je zahtevnost upravnih ali pravnih postopkov (34 % jih tako meni), sledijo jim stroški okoljskih ukrepov (24 %).
Povezave
Dokumenti
Povezani članki

Theme picker

Bodite obveščeni o aktualnih vsebinah s področja TRAJNOSTNE ENERGIJE. Prijavite se na e-novice!

Prijavite se na e-novice