Arhiv novic

Arhiv novic

Poslanci Evropskega parlamenta podprli načrte za pospešitev postopkov izdaje dovoljenj za OVE

Poslanci Evropskega parlamenta, ki so potrdili načrte za povečanje uporabe obnovljivih virov energije (OVE), so v svojih spremembah predloga Evropske komisije skrajšali najdaljši rok za odobritev novih obratov z dvanajstih na devet mesecev, če se nahajajo na tako imenovanih območjih za pospešeno uvajanje obnovljivih virov energije. Vsaka država članica jih bo označila glede na to, ali bodo lahko hitreje uvajale OVE. Če pristojni organ ne odgovori v roku, se dovoljenje ali zahteva šteje za odobreno, so sporočili iz Parlamenta. 

Izven teh območij postopek ne bi smel presegati 18 mesecev, pravijo poslanci, in ne dveh let, kot je bilo prvotno predlagano. V primeru že obstoječih obratov za energijo iz obnovljivih virov pa poslanci zahtevajo, da postopek izdaje dovoljenja ni daljši od šestih mesecev.

Pri določanju pravil za določena območja za pospešeno uvajanje OVE se morajo države EU po navedbah Parlamenta izogibati - ali če to ni mogoče, znatno zmanjšati - negativnim vplivom na okolje, ki bi lahko nastali na takih območjih.

Tako so izključena območja Natura 2000, naravni parki in rezervati ter opredeljene selitvene poti ptic in morskih sesalcev, razen umetnih in zidanih površin, kot so strehe, parkirišča ali prometna infrastruktura. Parlament je prav tako dodal določila, ki zagotavljajo udeležbo javnosti pri odločanju, ali bo na določenem območju nameščen obrat in pri določanju območij za pospešeno uvajanje obnovljivih virov.

Predlog vključuje tudi obveznost držav EU, da zagotovijo, da se dovoljenja za namestitev opreme za sončno energijo na stavbah izdajo v treh mesecih. Za manjše obrate, t. j. manjše od 50 kW, zadostuje preprost postopek priglasitve, je poudarjeno v sporočilu za javnost. Namestitev sončne opreme bi bila tako izvzeta iz zahteve po izvedbi presoje vplivov na okolje. Postopek za izdajo dovoljenja za namestitev toplotne črpalke pa ne bi smel biti daljši od enega meseca.

»Da bi brez odlašanja v omrežje vključili več energije iz obnovljivih virov«, so poslanci v predlog vključili tudi elemente nedavnega predloga Komisije, ki je bil predložen v okviru tako imenovanega postopka za nujne primere, tako da bi večina določb že začela veljati leta 2023.

Osnutek poročila je bil sprejet s 407 glasovi za, 34 glasovi proti in 181 vzdržanimi glasovi. Evropski parlament je s 14. decembra sprejetim mandatom pripravljen na pogajanja s Svetom.

Osnutek zakonodaje je Komisija predložila v okviru svežnja REPowerEU, katerega cilj je zmanjšati evropsko odvisnost od uvoza fosilnih goriv iz Rusije po njeni agresiji na Ukrajino. Spremenil bo direktive o energiji iz obnovljivih virov, energetski učinkovitosti in energetski učinkovitosti stavb, v zvezi s katerimi potekajo tudi ločeni postopki prilagoditev v okviru svežnja Pripravljeni na 55.

Povezave
Dokumenti
Povezani članki

Theme picker

Bodite obveščeni o aktualnih vsebinah s področja TRAJNOSTNE ENERGIJE. Prijavite se na e-novice!

Prijavite se na e-novice