Arhiv novic

Arhiv novic

Poročilo: Stroški proizvodnje v evropskih vetrnih elektrarnah na kopnem bodo narasli, v sončnih elektrarnah pa upadli

Povprečni strošek proizvodnje električne energije v evropskih vetrnih elektrarnah na kopnem bo letos narasel za 5 odstotkov, pri vetrnih elektrarnah na morju bo ostal nespremenjen, pri sončnih elektrarnah pa bo upadel, so v novem poročilu zapisali analitiki svetovalnega podjetja Althesys.

Na stroškovno ceno električne energije, izračunano po metodi LCOE (ang. levelised cost of electricity) – ceno, po kateri bi se morala prodajati proizvedena električna energija, da bi pokrila stroške projekta –, bodo letos v primeru vetrnih elektrarn na kopnem negativno vplivali naraščajoči stroški surovin ter višje obrestne mere, ki vplivajo na posojila, so pojasnili avtorji poročila.

Na drugi strani pa naj bi LCOE v primeru vseh solarnih tehnologij upadel, saj naj bi porast stroškov kapitala po pričakovanjih izničile padajoče cene modulov, je ob predstavitvi poročila dejal Alessandro Marangoni, glavni izvršni direktor svetovalnega podjetja Althesys. Največji, 8- do 12-odstotni padec bodo tako zabeležili strešni sistemi, velike sistemske enote naj bi čakal 3- do 6-odstotni padec stroškov, agrovoltaične elektrarne, torej projekte na kmetijskih zemljiščih, pa 2-odstno zmanjšanje.

Leta 2022 je LCOE za obnovljive vire po Evropi občutno narasel, s čimer so dražbe za zeleno zmogljivost postale neprivlačne, je dejal Marangoni. »To splošno povečanje stroškov je pri zadnjih dražbah privedlo do velikega obsega neoddane zmogljivosti kljub temu, da je bilo projektov in predlogov za elektrarne [na obnovljive vire] veliko.«

Povprečni LCOE za evropske vetrne elektrarne na kopnem je lani zaradi povečanja stroškov kapitala in tehnologije po Marangonijevih besedah poskočil za 40 odstotkov glede na leto pred tem, na 67,8 EUR/MWh. V Evropi je bilo leta 2022 po podatkih poročila postavljenih za približno 19 GW novih vetrnih elektrarn na kopnem, kar pomeni 4-odstotno rast glede na leto 2021.

Obseg sončnih zmogljivosti se je medtem povečal za 47 odstotkov, na 41 GW, in to kljub 34-odstotni rasti LCOE za komercialne elektrarne. Za vetrne elektrarne na morju je LCOE v primerjavi z letom prej narasel za 23 odstotkov, na 78,60 EUR/MWh, pri čemer je bil strošek največji v Sredozemlju in najmanjši v Severnem morju. Lani je bilo sicer postavljenih za samo 2,5 GW novih vetrnih elektrarn na morju, približno polovica tega v Združenem kraljestvu, so še zapisali v podjetju Althesys. 

Povezave
Dokumenti
Povezani članki

Theme picker

Bodite obveščeni o aktualnih vsebinah s področja TRAJNOSTNE ENERGIJE. Prijavite se na e-novice!

Prijavite se na e-novice