Arhiv novic

Arhiv novic

Podnebni scenariji velikih naftnih podjetij nezdružljivi s pariškim sporazumom

Scenariji razogljičenja, ki so jih pripravile velike naftne družbe BP, Royal Dutch Shell in Equinor, niso združljivi s podnebnimi cilji pariškega sporazuma, kaže nova študija, ki jo je nedavno objavila raziskovalna organizacija Climate Analytics.

V strokovnem dokumentu so raziskovalci analizirali šest scenarijev, objavljenih med 2020 in do sredine leta 2021, vključno s štirimi scenariji velikih naftnih podjetij (dva iz BP) in dva, ki jih je pripravila Mednarodna agencija za energijo (IEA).

Robert Brech, eden od avtorjev študije, je ob objavi študije opozoril, da je večina ocenjenih scenarijev neskladnih s pariškim sporazumom, »saj ne omejijo segrevanja na 'precej' pod 2 ̊C, kaj šele na 1,5 ̊C«, in bi njihova uresničitev znatno presegla mejo segrevanja 1,5 ̊C.

»Preoblikovanje energetskega sistema je ključnega pomena za doseganje meje segrevanja iz pariškega sporazuma, nosilci odločanja pa potrebujejo zanesljive in pregledne znanstvene ocene. Ta dokument prispeva k tej preglednosti,« je še dejal Brech.

Avtorji študije tako poudarjajo, da je samo scenarij IEA 'Net Zero 2050' usklajen z merili iz pariškega sporazuma, ki so jih avtorji uporabili v študiji. BP-jev scenarij 'Net Zero' ima za posledico povprečno najvišje segrevanje 1,65 °C, kar je previsoko, da bi bilo skladno z merili pariškega sporazuma, saj je pomemben dvig vsakega delčka stopinje.

»Podjetja za fosilna goriva trdijo, da lahko še naprej kurimo nafto in plin, medtem ko ohranjamo mejo segrevanja 1,5 °C in kot utemeljitev navajajo lastne scenarije. Toda naše raziskave kažejo, da uresničitev njihovih scenarijev uniči pariški sporazum. Tudi, če bi samo začasno presegli segrevanje za 1,5 °C, bi to povzročilo katastrofalne posledice in močno oslabilo našo sposobnost prilagajanja podnebnim spremembam,« pa je dejal Bill Hare, izvršni direktor in višji znanstvenik pri družbi Climate Analytics.

Študija daje po mnenju avtorjev oblikovalcem politik na voljo orodja, da lahko enakovredno ocenijo, ali so trditve iz scenarijev, ki so jih objavile številne javne, komercialne in akademske ustanove, združljive s pariškim sporazumom.

Povezave
Dokumenti
Povezani članki

Theme picker

Bodite obveščeni o aktualnih vsebinah s področja TRAJNOSTNE ENERGIJE. Prijavite se na e-novice!

Prijavite se na e-novice