Arhiv novic

Arhiv novic

Po novem mogoča postavitev sončnih elektrarn tudi na balkonih in terasah

Ministrstvo za infrastrukturo je izdalo Pravilnik o tehničnih zahtevah za priključitev in obratovanje vtične proizvodne naprave na OVE. Nova ureditev predstavlja primeren ukrep za spodbujanje rabe OVE na ravni gospodinjstev.

Razvoj tehnike ter standardizacije na področju vtičnih proizvodnih naprav na OVE v Evropi in po svetu je napredoval do tolikšne mere, da se takšne proizvodne naprave, ki so izdelane v skladu s standardizacijo in tehnični predpisi, lahko uporabljajo v vsakem gospodinjstvu, ki ima pogoje za umestitev fotonapetostnega panela na balkon, teraso ali drugo ustrezno površino in je priključena v končni tokokrog gospodinjskega odjemalca, torej v običajno gospodinjsko vtičnico.

Z urejanjem tehničnih zahtev za priključevanje in obratovanje vtičnih proizvodnih naprav na OVE, ki so preko notranje inštalacije gospodinjskega odjemalca priključene na distribucijsko omrežje, se omogoča uporabo in obratovanje teh naprav ob upoštevanju zadnjega stanja tehnike in varnosti obratovanja naprav, ki ne ogroža življenja in zdravja ljudi.

Takšna rešitev bo pomagala gospodinjstvom, ki nimajo možnosti investicij v projekte samooskrbe, ki so skladno z veljavno nacionalno zakonodajo urejeni za zagotavljanje celoletnih potreb energije po principu individualne ali skupnostne samooskrbe.

Vtična proizvodna naprava mora izpolnjevati zahteve v skladu s veljavnimi pravili in harmoniziranimi standardi, ki so predpisani s Pravilnikom o omogočanju dostopnosti električne opreme na trgu, ki je načrtovana za uporabo znotraj določenih napetostnih mej.

Skladno z novim pravilnikom je predpisana ureditev, da lahko vtična proizvodna naprava v distribucijsko omrežje električne energije v katerem koli trenutku oddaja delovno moč, ki je enaka ali manjša od 600 W. Zaradi oddajanja viškov energije v omrežje gospodinjski odjemalec s strani sistemskega operaterja ne bo izključen iz omrežja. Ker se gospodinjski odjemalec ne šteje za proizvajalca električne energije, saj nima sklenjene pogodbe o prodaji, niti ni član bilančne skupine, se vsa v distribucijsko omrežje oddana energija ne evidentira na merilnem mestu gospodinjskega odjemalca in postane last operaterja.

Pravilnik predpisuje zahteve, ki jih mora gospodinjski odjemalec kot uporabnik naprave izpolniti pred začetkom obratovanja vtične proizvodne naprave. Štirinajst dni pred začetkom obratovanja je tako treba obvestiti distribucijskega operaterja z navedbo datuma predvidene priključitve vtične proizvodne naprave, številke merilnega mesta, izjave o skladnosti proizvajalca naprave ter kopije navodila za montažo in priključitev, iz katerega je razvidno, da vtična proizvodna naprava ustreza standardom.

Vir: Naš Stik

 


Povezave
Dokumenti
Povezani članki

Theme picker

Bodite obveščeni o aktualnih vsebinah s področja TRAJNOSTNE ENERGIJE. Prijavite se na e-novice!

Prijavite se na e-novice