Arhiv novic

Arhiv novic

Osnutek strategije prostorskega razvoja daje prednost rabi OVE pred fosilnimi viri

»Strategija prostorskega razvoja Slovenije 2050, katerega osnutek dajemo danes v javno razpravo, je temeljni strateški nacionalni dokument, ki opredeljuje smer prostorskega razvoja naše države do leta 2050. Podaja vizijo, cilje in koncept prostorskega razvoja ter usmeritve za druge ravni načrtovanja, na regionalni in lokalni ravni ter izvajanje ključnih nacionalnih projektov. Je ključna podlaga za usklajevanje sektorskih politik s prostorskimi učinki. V njej smo opredelili, kako bomo v Ustavi RS opredeljene pravice in vrednote uveljavljali na različnih ravneh upravljanja s prostorom. Dokument spremlja tudi okoljsko poročilo, ki naslavlja vidike potencialnih vplivov dokumenta oz. plana na naravne vire, krajino, naravo in zdravje,« je včeraj pojasnil minister Zajc.

Dodal je, da strategija naslavlja številne trende v državi, kot so med drugim podnebne spremembe. »Segrevamo se hitreje kot preostala Evropa. V tem smislu gredo naši cilji v zmanjševanje energetske odvisnosti Slovenije od fosilnih goriv in prehod v nizkoogljično družbo. Soočamo se tudi z globalizacijo gospodarstva, trend, ki ga naslavljamo s to strategijo, pa je tudi nova vloga mest za doseganje prostorske kohezije in razreševanje ključnih razvojnih vprašanj družbe,« je glede na izjavo, objavljeno na spletni strani ministrstva za okoje in prostor (MOP), pristavil Zajc.

Strategija med drugim podaja tudi usmeritve za razvoj energetske infrastrukture v podporo prehodu v nizkoogljično družbo. Tako v strategiji piše, da se pri načrtovanju prostorskega razvoja zagotavlja prednostno rabo obnovljivih virov energije (OVE) - med katere uvrščamo vodni potencial, biomaso, energijo vetra, geotermalno energijo, sončno energijo, toploto okolja, bioplin, biometan, sintetični metan in odpadno toploto ter energijo, ki se sprošča pri sežiganju odpadkov, ki jih ni mogoče reciklirati - pred fosilnimi viri energije.

»V luči povečevanja deleža obnovljivih virov energije v skupni energetski bilanci se prednostno izkoristi možnosti, ki jih omogoča posodobitev obstoječih energetskih objektov na obnovljive vire s sodobnejšo tehnologijo za pridobitev oziroma koriščenje dodatnega potenciala obnovljivih virov energije in izboljšanje energetske učinkovitosti ter zmanjšanje vplivov tovrstnih objektov na okolje. Pri tem se v največji možni meri zagotovi poplavno varnost, ohranjanje in izboljšanje ekološke povezljivosti, napajanje podzemnih vodonosnikov, zdravje prebivalstva in ohranjanje narave ter kulturne dediščine,« piše v strategiji.

Strategija podaja tudi usmeritve, vezane na energetska omrežja. Glede elektroenergetskega sistema tako piše, da je za prehod v nizkoogljično družbo treba »prenoviti in dograditi prenosna in distribucijska električna omrežja, tudi na podeželju, kjer so ta premalo zmogljiva. Zagotovijo se prostorski pogoji za posodobitev in nadgradnjo prenosnega omrežja (400, 200, 110 kV povezave in RTP in TR), ojačitev in nadgradnje distribucijskega omrežja s priključevanjem obnovljivih virov energije ter določitev območji za hranilnike električne energije v skladu s potrebami na regionalni in lokalni ravni in usmeritvami v strateških razvojnih dokumentih energetskega sektorja«.

Za plinovodno omrežje pa strategija piše, da je treba zagotoviti prostorske pogoje »za posodobitev in nadgradnjo prenosnega plinovodnega omrežja in širitev distribucijskega plinovodnega omrežja v skladu s potrebami na regionalni in lokalni ravni in usmeritvami v strateških razvojnih dokumentih energetskega sektorja. Predvidi se širitev plinovodnega omrežja v regije, ki do sedaj še niso pokrite (Obala, Postojna - Jelšane, Bela Krajina) in mednarodno prenosno plinsko povezavo z Madžarsko. Spodbuja se vključevanje obnovljivih plinov v plinovodna omrežja«.

Pripombe in predloge na strategijo lahko posredujete na e-naslov gp.mop@gov.si, do 15. marca 2020.
Povezave
Dokumenti
Povezani članki

Theme picker

Bodite obveščeni o aktualnih vsebinah s področja TRAJNOSTNE ENERGIJE. Prijavite se na e-novice!

Prijavite se na e-novice