Arhiv novic

Arhiv novic

Omejitev vgradnje električnih bojlerjev le za novogradnje in prenove

Po predlogu spremenjenega pravilnika o učinkoviti rabi energije v stavbah (Pures-3) bo prepoved vgradnje električnih bojlerjev veljala le za novogradnje in celovite energetske prenove objektov. Pripombe so možne do 26. novembra 2024.

 

Ministrstvo za naravne vire in prostor (MNVP) je v javno obravnavo poslalo predlog spremenjenega pravilnika Pures-3, ki spreminja 10. člen pravilnika tako, da ne bo več omejitev glede ponovne vgradnje električnih bojlerjev v obstoječe stavbe, če gre za vzdrževalna dela. »Omejitev velja le za novogradnje in (celovite) rekonstrukcije,« poudarjajo na ministrstvu.

Po predlogu spremenjenega pravilnika je izbrisan tudi 17. člen (in posledično 22. člen), ki omejuje vgradnjo električnih bojlerjev za pripravo tople sanitarne vode, če električno energijo dobivajo iz javnega električnega omrežja ali drugega neobnovljivega vira energije, pojasnjujejo na pristojnem ministrstvu.

Predvidena je tudi izjema za primere, ko pri rekonstrukciji vgradnja generatorjev toplote in naprav za pripravo tople sanitarne vode ni tehnično izvedljiva. Dovoljena bo tudi zamenjava plinske kurilne naprave v nekondenzacijski (tehnično zastareli, a v praksi obstoječi) izvedbi, če gre za začasno in nujno rešitev, kar odpravlja morebitne zadrege menjav peči in (pretočnih) plinskih bojlerjev v večstanovanjskih stavbah.

»Na ta način s pravilnikom še vedno sledimo cilju zmanjšanja porabe primarne energije za delovanje stavbe ter spodbujanju rabe energije iz obnovljivih virov, vendar ne s tako neživljenjsko rešitvijo, kot jo predvideva veljavni pravilnik,« poudarjajo na ministrstvu.

Povezave
Dokumenti
Povezani članki

Theme picker

Bodite obveščeni o aktualnih vsebinah s področja TRAJNOSTNE ENERGIJE. Prijavite se na e-novice!

Prijavite se na e-novice