Arhiv novic

Arhiv novic

Naraslo povpraševanje po obnovljivih virih presega ponudbo

Evropski razvijalci projektov s področja obnovljivih virov energije le s težavo zadovoljujejo »nenasitno« povpraševanje podjetij, ki želijo s pogodbami o nakupu električne energije (PPA) ujeti hitro rastoče cene električne energije, je sporočila platforma LevelTen Energy.

Zamude na področju dobavnih verig, medomrežnih povezav in regulative onemogočajo napredek, in to ravno v času, ko si več držav prizadeva pospešiti priključevanje obnovljivih virov energije glede na rusko invazijo na Ukrajino, je platforma zapisala v poročilu.

»Pogodbe o nakupu električne energije trenutno kažejo zelo visoke cene, torej se je večletni trend nižanja cen obrnil ravno zdaj, ko je treba naročila izrazito pospešiti,« je dejal podpredsednik za evropsko regijo pri LevelTen Flemming Sorensen.

Poročilo izpostavlja predvsem Italijo, Nemčijo in Španijo kot države z res »obremenjujočimi« in dolgotrajnimi postopki pridobivanja dovoljenj. V Španiji je okoljevarstveno soglasje za gradnjo glede na industrijske podatke prejelo le okrog 20 odstotkov od več kot 73 GW projektov sončnih elektrarn.

»Uporabiti moramo vsa razpoložljiva orodja in omogočiti sklepanje pogodb o nakupu električne energije ter tako prispevati k hitrejšemu prehodu Evrope na obnovljive vire energije,« je dejal Sorensen.

V prvem četrtletju tega leta so se cene evropskih pogodb o nakupu sončne in vetrne energije na medletni ravni zvišale za skoraj 30 odstotkov, saj je rusko-ukrajinski konflikt povzročil skokovito rast veleprodajnih cen surovin.

Cene evropskih pogodb o nakupu sončne in vetrne energije so v prvem četrtletju znašale povprečno 57 EUR/MWh, kar je skoraj 10 odstotkov več kot v četrtletju pred tem in 27,5 odstotka več na medletni ravni, navaja LevelTen.

V Italiji so cene pogodb o nakupu sončne energije znašale 51,5 EUR/MWh, kar je dobrih 23 odstotkov več kot leto prej, v Španiji pa 38 EUR/MWh, kar je 12 odstotkov več, še navaja poročilo.

V Nemčiji so se pogodbe o nakupu električne energije v primerjavi s povprečjem prejšnjega leta podražile za 25 odstotkov na 60 EUR/MWh. 

Povezave
Dokumenti
Povezani članki

Theme picker

Bodite obveščeni o aktualnih vsebinah s področja TRAJNOSTNE ENERGIJE. Prijavite se na e-novice!

Prijavite se na e-novice