Arhiv novic

Arhiv novic

Na ljubljanskem letališču postavili 500 kW fotovoltaiko

Fraport Slovenija in Resalta sta na strehi letališke parkirne hiše s poslovnim prizidkom postavila 500 kW sončno elektrarno. Naložba je vredna 350.000 evrov, so včeraj sporočili iz Fraporta in obenem poudarili, da ne gre za zadnji projekt takšne vrste na območju ljubljanskega letališča.

Sončna elektrarna, ki jo je Fraport na strehi letališke garažne hiše s poslovnim prizidkom postavil v partnerskem sodelovanju z Resalto, ki je investitor projekta, bo na letni ravni po predvidevanjih proizvedla okoli 530 MWh električne energije. Tako proizvedena električna energija bo zagotavljala sedem odstotkov celotne porabe električne energije na letališču, emisije CO2 pa se bodo s tem zmanjšale za približno 200 ton na leto, pravijo v Fraportu.

»Fraport Slovenija daje velik pomen trajnostnemu upravljanju na okoljskem in družbenem področju. Zaradi svoje dejavnosti, ki ima tudi negativne vplive na okolje, se družba trudi, da s pomočjo različnih aktivnosti ta vpliv pravočasno prepoznava, celostno upravlja in kontinuirano zmanjšuje,« pravijo v Fraportu in dodajajo, da »gre za prvi, zagotovo pa ne zadnji projekt takšne vrste na območju letališča«.

»Ko gre za izgradnjo trajnostne prihodnosti ne moremo mimo trajnostnega upravljanja naše obstoječe infrastrukture. Z njo želimo upravljati tako, da bo tudi v prihodnosti funkcionalna, gospodarna, varna in energetsko učinkovita. Sodobni sistemi samooskrbe s sončno energijo predstavljajo ogromen potencial trajnostno usmerjene preobrazbe družbe, zato je bila odločitev o uvedbi relativno preprosta, ne zgolj z vidika ekonomičnosti, ampak tudi z vidika aktivnega zmanjševanja emisij CO2. Tega si s skrbnim in sistematičnim upravljanjem vseh okoljskih vidikov našega poslovanja in dejavnosti prizadevamo zmanjševati tudi z naprednimi tehnološko in okoljsko učinkovitimi ogrevalnimi sistemi ter z elektrifikacijo voznega parka,« je ob tem povedal Zmago Skobir, svetovalec poslovodstva in prokurist v družbi Fraport Slovenija.

»Fraport Slovenija je prepoznal prednosti našega poslovnega modela, pri katerem Resalta prevzame celotno investicijo ter izvedbo, hkrati pa v pogodbenem obdobju upravlja in vzdržuje elektrarno, zamenjuje dotrajane komponente ter prevzema vso produkcijsko tveganje. Fraport Slovenija bo tako kupoval vso proizvedeno električno energijo po zagotovljeni fiksni in konkurenčni ceni,« pa je ob tem povedal Tomaž Orešič, prokurist v družbi Resalta.
Povezave
Dokumenti
Povezani članki

Theme picker

Bodite obveščeni o aktualnih vsebinah s področja TRAJNOSTNE ENERGIJE. Prijavite se na e-novice!

Prijavite se na e-novice