Arhiv novic

Arhiv novic

Manjši sistemi daljinskega ogrevanja na OVE naj bi bili še letos deležni finančnih spodbud

Nepovratna finančna sredstva za sofinanciranje novih sistemov daljinskega ogrevanja na obnovljive vire (DO OVE) in v širitev sistemov DO OVE so po dveh odpiranjih še na voljo, so povedali na ministrstvu za infrastrukturo (MzI). Interes ministrstva je v okviru razpisa JR DO OVE 2021 spodbuditi investicije v večje daljinske sisteme (do 10 MW), t.i. mikro daljinski ogrevalni sistemi (DOLB) naj bi bili še letos deležni spodbud s strani ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano (MKGP).

Med upravičenimi nameni marca letos objavljenega razpisa JR DO OVE 2021 je pogoj, da mora vrednost operacije znašati najmanj 400.000 evrov oz. 100.000 evrov, če gre za širitev sistema daljinskega ogrevanja. To pomeni, da investicijo v nov mikro DOLB sistem ni bilo mogoče prijaviti na prvi dve odpiranji (aprila in junija). 

Na vprašanje o odzivu na razpis, so na MzI le odgovorili, da so sredstva v okviru JR DO OVE 2021 še vedno na razpolago, »tudi sicer vsebuje razpis določilo, da se sredstva lahko povečajo oz. spremenijo«. Gospodarske družbe, samostojni podjetniki in zadruge se lahko v okviru razpisa potegujejo za skupno 16 milijonov evrov. 

Kot pojasnjujejo na MzI, obstajata dva razloga, zakaj ne bodo v tretjem (in zadnjem) odpiranju, 2. septembra 2021, znižali minimalno vrednost (nove) operacije s 400.000 evrov na 100.000 evrov, kot je to veljalo v zadnjih javnih razpisih in na katere so lahko investitorji prijavljali tudi t.i. mikro DOLB sisteme. 

»Prvič, da je v operativnem programu za izvajanje evropske kohezijske politike v obdobju 2014-2020 (OP EKP 2014-2020) za namen spodbujanja obnovljivih virov energije zagotovljenih 55 milijonov evrov, od katerih smo do sedaj dodelili le slabo polovico, zato želimo spodbujati večje daljinske sisteme,« poudarjajo.

Drugi razlog pa je po njihovih navedbah dejstvo, da predvideva ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano (MKGP) v okviru ukrepa ‘M06.4 (Podpora za naložbe v vzpostavitev in razvoj nekmetijskih dejavnosti)’ javni razpis za podporo naložb v vzpostavitev in razvoj nekmetijskih dejavnosti na podeželju. 

V okviru razpisa, ki bo financiran iz instrumenta Evropske unije za okrevanje (EURI), bodo namreč podprte tudi naložbe, ki prispevajo k blažitvi podnebnih sprememb in prilagajanju nanje, kamor sodijo tudi naložbe za pridobivanje električne in/ali toplotne energije iz obnovljivih virov za namen prodaje, so pojasnili na MzI.

Upravičenci po navedenem javnem razpisu bodo lahko nosilci dopolnilnih dejavnosti na kmetiji, samostojni podjetniki posamezniki, zavodi, zadruge in gospodarske družbe. Predvidena stopnja javne podpore bo 50 odstotkov upravičenih stroškov, pri določitvi stopnje podpore pa se bo upoštevalo pravilo državnih pomoči po pravilu 'de minimis’, kar pomeni 200.000 evrov v obdobju treh let, še dodajajo. Kot so povedali na MzI, naj bi bil omenjeni javni razpis objavljen še letos.
Povezave
Dokumenti
Povezani članki

Theme picker

Bodite obveščeni o aktualnih vsebinah s področja TRAJNOSTNE ENERGIJE. Prijavite se na e-novice!

Prijavite se na e-novice