Arhiv novic

Arhiv novic

Lidl Slovenija z marcem preklopil na zeleno elektriko; letos nove sončne elektrarne

Družba Lidl Slovenija je z marcem na vseh svojih lastniških lokacijah prešla na 100-odstotno zeleno elektriko. V letošnjem letu pa bodo zgradili dodatnih 10 sončnih elektrarn, so sporočili iz družbe. S sončnimi elektrarnami je doslej opremljenih 13 Lidlovih trgovin v Sloveniji in streha logističnega centra v Arji vasi.

Kot del Skupine Schwarz je Lidl Slovenija na podlagi izmerjenega zdajšnjega ogljičnega odtisa oblikoval konkretne cilje in ukrepe, ki vodijo v zmanjševanje izpustov CO₂ pri delovanju podjetja. Gre za korak k uresničevanju podnebne strategije s konkretnimi podnebnimi cilji, ki se ravnajo po metodologiji pobude Science Based Targets, poudarjajo. Konkretno želi Skupina Lidl do leta 2030 izpuste, ki nastajajo med obratovanjem, zmanjšati za 80 odstotkov (v primerjavi z letom 2019).

Med prvimi ukrepi družbe Lidl Slovenija je bil pri tem prehod na uporabo 100-odstotne zelene električne energije na vseh lastniških lokacijah, ki ga je družba izvedla s 1. marcem 2022. S tem so svoj ogljični odtis zmanjšali za 86 odstotkov (v primerjavi z letom 2019).

Pri tem bo Lidl Slovenija v skladu z Lidlovo podnebno strategijo sledil principu, da se bo nastanku izpustov najprej poskušal v največji meri izogniti oziroma jih zmanjšati. »Šele, če to ne bo mogoče, bo uporabil ukrep kompenziranja,« so zapisali v sporočilu za javnost.

Načrt za doseganje zastavljenih podnebnih ciljev pa poleg neposrednih izpustov pri njihovem delovanju vključuje tudi posredne izpuste, ki nastajajo v nabavni verigi dodane vrednosti. 

Dobavitelje, ki so odgovorni za nastanek 75 odstotkov z izdelki povezanih izpustov, bodo v Skupini Lidl spodbudili, da si do leta 2026 postavijo lasten podnebni cilj po merilih pobude Science Based Targets, pojasnjujejo v Lidl Slovenija. 

Ob koncu leta 2021 je bilo s sončno elektrarno opremljenih 13 Lidlovih trgovin v Sloveniji, ena z zmogljivostjo 1 MW pa stoji na strehi logističnega centra v Arji vasi, ki ga je podjetje odprlo leta 2019.

Z do zdaj postavljenimi sončnimi elektrarnami naj bi proizvedli več kot 3,5 GWh električne energije letno (kar je približno poraba 500 gospodinjstev); v letu 2022 pa načrtujejo tudi 10 novih sončnih elektrarn.

Obenem se bo 18 električnim polnilnicam letos pridružilo vsaj še 16 dodatnih, vse pa bodo električne avtomobile napajale z zeleno energijo. 

Izpuste toplogrednih plinov pa bodo med drugim zmanjševali tudi s stalno optimizacijo porabe energije v svojih trgovinah, poudarjajo. Tako so v letu 2018 pridobljen certifikat ISO50001 za učinkovito energetsko upravljanje vseh lastnih nepremičnin v teh dneh obnovili.

V podporo ukrepom v smeri zmanjševanja svojega ogljičnega odtisa je Lidl Slovenija prav tako sklenil sodelovanje s Centrom energetsko učinkovitih rešitev (CER) in obenem pristopil k pridobitvi priznanja 'Green Star' za uspešnost na poti zelene preobrazbe, ki ga podeljuje CER.

Med projekti, ki so v skladu s ciljem zmanjševanja toplogrednih izpustov, je tudi dolgoletna zaveza Lidla Slovenija, da »stalno optimizira in skrbi za čim manj zavržene hrane iz svojih trgovin«; lotili pa so se že tudi uvajanja ogljično nevtralnih izdelkov v svojo ponudbo, kot je uvedba veganskih izdelkov lastne blagovne znamke, so še zapisali v sporočilu za javnost.


Povezave
Dokumenti
Povezani članki

Theme picker

Bodite obveščeni o aktualnih vsebinah s področja TRAJNOSTNE ENERGIJE. Prijavite se na e-novice!

Prijavite se na e-novice