Arhiv novic

Arhiv novic

Leto 2022 bo za poslovne subjekte zahtevno, zeleni preboj je zato nujen z vidika obvladovanja stroškov

Nesporno dejstvo je, da imamo opravka s pomanjkanjem energentov v Evropi, kar se odraža v cenah in smo od oktobra v energetski krizi, a vrha še nismo dosegli, je na strateški konferenci Montela Energetike.NET En.odmev izpostavil Robert Golob, strokovnjak za energetiko in nekdanji predsednik uprave GEN-I. Veleprodajni trg bo po njegovih besedah najbolj pod udarom v januarju oziroma v februarju, saj so takrat »razmere najbolj tvegane« tako z vidika porabe kot vremena, pri čemer bo imela kriza vpliv na cene tudi v prihodnjih letih, ne le v 2022.

Negativnih učinkov visokih cen energije doslej še niso bili v tolikšni meri deležni niti odjemalci. Glavne spremembe prihajajo po 1. januarju 2022, in tudi te bodo imele dolgoročni učinek, je dejal Golob.
Zatiskati si oči, da krize ni, da je vse pod nadzorom, in da naj ljudje preprosto zamenjajo dobavitelja, pomeni bežati od odgovornosti, meni Golob, ki ocenjuje, da so povečini energetska podjetja svoj del odgovornosti sprejela. Sedaj pa se mora dejavno vključiti zakonodajalec in izkoristiti ukrepe, ki so na voljo, od nižjega DDV-ja do nižjih trošarin, meni, sicer bo imel od januarja naprej marsikateri poslovni subjekt velike težave s plačevanjem položnic za elektriko in plin.

Na drugi strani pa so se zaradi te krize poslovni subjekti začeli zavedati »prihajajoče nevarnosti visokih cen«, ugotavlja Golob. Tako je povpraševanje po sončnih elektrarnah naraslo ravno pri poslovnih subjektih, ki so bili še letos poleti »izjemno zadržani«, je pojasnil. A so po Golobovih besedah »zdaj že ugotovili, da si s tem, ko zgradijo lastno sončno elektrarno, zamejijo ceno in to pod dolgoročne cene, ki se danes kažejo«.

Kot pravi, ima energetska kriza torej tudi pozitivni učinek. Ob krizi so se v poslovnem svetu začeli zavedati, da je zeleni preboj nujen z vidika obvladovanja stroškov, in to ne samo prek CO2 kuponov, temveč tudi prek cene energentov je še dejal in sklenil, da je zeleni preboj rešitev za krizo, ne vzrok.

Da bo leto 2022 »težko« in »izziv za gospodarstvo«, ocenjuje tudi član uprave družbe Petrol Jože Bajuk. Zato potrebujemo po njegovih besedah »veliko pametne presoje, tudi z ukrepi«.

Cena energentov je po njegovih besedah zagotovo politična in špekulativna tema, je še dejal, zato so pametne odločitve ključne. Če bomo zaradi energetske krize na drugi strani obstali, drugi pa bodo šli medtem pet korakov naprej, bo Slovenija ponovno v zaostanku, je še pripomnil.

Povezave
Dokumenti
Povezani članki

Theme picker

Bodite obveščeni o aktualnih vsebinah s področja TRAJNOSTNE ENERGIJE. Prijavite se na e-novice!

Prijavite se na e-novice