Arhiv novic

Arhiv novic

HESS bo 6 MW sončno elektrarno ob akumulaciji HE Brežice zagnal v 2022

»V marcu 2020 je bila uspešno zaključena izgradnja sončne (fotovoltaične) elektrarne na strehi poslovne stavbe družbe Hidroelektrarne na Spodnji Savi (HESS), sledila pa ji bo še izgradnja največje sončne (fotovoltaične) elektrarne v Sloveniji, ki bo postavljena ob pretočni akumulaciji hidroelektrarne (HE) Brežice,« so sporočili iz HESS. Dodali so, da trenutno vsi postopki potekajo skladno s časovnimi roki in da je predvideno, da bo sončna elektrarna z rednim obratovanjem začela v prvi polovici leta 2022. Vrednost celotnega projekta je ocenjena na približno 4,3 milijona evrov.

Kot so pojasnili v HESS, evropske direktive in slovenska zakonodaja vse bolj zaostrujejo pogoje glede deleža obnovljivih virov v končni bruto rabi energije. Zastavljenih ciljev si je tako brez gradnje novih proizvodnih enot, ki uporabljajo tudi sončno energijo, skoraj nemogoče predstavljati.

Sončna elektrarna družbe HESS bo umeščena na desni breg reke Save, med gozdičkom in nasipom, 3 kilometre gorvodno od HE Brežice. »Gre za območje odlagališča sedimentov, v velikosti približno devet hektarjev, sončna elektrarna pa se bo razprostirala na šestih hektarjih. Del odlagališča je namreč potrebno ohraniti za njegovo primarno funkcijo – za odlaganje sedimentov iz reke Save. Ker bo sončna elektrarna montažna in se bo lahko po potrebi prestavljala, bomo to njeno lastnost v primeru zapolnitve dela odlagališča izkoristili za sproščanje novih površin za odlaganje sedimentov,« pravijo v HESS.

Sončna elektrarna z nazivno močjo 6 MW bo preko kablovoda priključena v obstoječo hidroelektrarno in obravnavana kot četrti agregat HE Brežice. »Ta hibridni sistem je posebnost, ki ga v Sloveniji doslej še ni bilo. Prav tako gre tudi za prvo sončno elektrarno v Sloveniji, ki bo proizvedeno električno energijo oddajala v 110 kV prenosno omrežje,« so poudarili ter dodali, da se tovrstna priključitev tako ne bo le izognila obremenitvi distribucijskega omrežja, temveč bo lokalno še dodatno povečevala stabilnost 110 kV omrežja.

V omenjenem hibridnem sistemu bodo pretočne akumulacije uporabljene tudi kot hranilniki energije. V dnevnem režimu se bodo polnile, proizvodnja električne energije pa bo potekala tako iz sončnih elektrarn kot hidroelektrarn. Ponoči, ko proizvodnja iz sončnih elektrarn ni mogoča, bo uporabljena možnost praznjenja akumulacij in s tem povečano pridobivanje električne energije iz vode. »Takšno dopolnjevanje obnovljivih virov električne energije bo zanesljivo in pripravljeno na kakršnekoli spremembe v omrežju,« so navedli v HESS.

Družba HESS v okviru projekta izgradnje sončne elektrarne cilja tudi na pridobitev finančnih spodbud (nepovratnih sredstev) za sofinanciranje nakupa in vgradnje naprav za proizvodnjo električne energije iz sončne energije. Javni razpis financira Evropska unija, in sicer iz kohezijskega sklada s specifičnim ciljem povečanja deleža obnovljivih virov energije v končni rabi energije. V sklopu omenjenega razpisa je mogoče pridobiti do 20 odstotkov upravičenih stroškov investicije, še dodajajo v HESS.
Povezave
Dokumenti
Povezani članki

Theme picker

Bodite obveščeni o aktualnih vsebinah s področja TRAJNOSTNE ENERGIJE. Prijavite se na e-novice!

Prijavite se na e-novice