Evropska komisija je predstavila novo strategijo za bolj trajnosten finančni sistem EU, ki med drugim povečuje naložbe in vključenost malih in srednjih podjetij (MSP) v prehod EU na trajnostno gospodarstvo. Hkrati je predlagala nov evropski standard za zelene obveznice, da bi s tem pospešila vlaganje v projekte, potrebne za dosego ogljične nevtralnost do leta 2050.
Nova strategija za trajnostno financiranje - finančni sektor bo namreč po mnenju Komisije »ključnega pomena pri doseganju ciljev evropskega zelenega dogovora« - zajema šest sklopov ukrepov.
Med temi ukrepi so razširitev obstoječega nabora orodij za trajnostno financiranje, da se olajša dostop do financiranja prehoda; izboljšanje vključenosti malih in srednjih podjetij (MSP) ter potrošnikov, tako da se jim zagotovijo ustrezna orodja in spodbude za dostop do financiranja prehoda; krepitev odpornosti gospodarskega in finančnega sistema na tveganja glede trajnostnosti; povečanje prispevka finančnega sektorja k trajnostnosti; zagotovitev integritete finančnega sistema EU in spremljanje njegovega urejenega prehoda na trajnostnost; razvoj mednarodnih pobud in standardov za trajnostno financiranje ter podpora partnerskim državam EU.
Komisija bo do konca leta 2023 poročala o izvajanju strategije in dejavno podpirala države članice pri prizadevanjih za trajnostno financiranje, pravijo na Komisiji.
Komisija pa je predlagala tudi uredbo o evropskem standardu za zelene obveznice. »Predlog vzpostavlja kakovosten prostovoljni standard, ki bo na voljo vsem izdajateljem (zasebnim in državnim), da bi podprli financiranje trajnostnih naložb,« pravijo na Komisiji.
Zelene obveznice se sicer že uporabljajo za zbiranje finančnih sredstev v sektorjih, kot so proizvodnja in distribucija energije, z viri gospodarna stanovanja in nizkoogljična prometna infrastruktura. Kot pravijo na Komisiji, za te obveznice vlada »veliko zanimanje med vlagatelji«.
»Vendar obstaja potencial za razširitev in povečanje okoljskih ambicij trga zelenih obveznic. Z evropskim standardom za zelene obveznice se bo vzpostavil ‘zlati standard’ za način, kako lahko podjetja in javni organi uporabijo zelene obveznice za zbiranje sredstev na kapitalskih trgih za financiranje ambicioznih naložb, hkrati pa izpolnjujejo stroge zahteve glede trajnostnosti in ščitijo vlagatelje pred lažnim zelenim oglaševanjem,« pravijo na Komisiji.
Novi evropski standard za zelene obveznice bo na voljo vsem izdajateljem zelenih obveznic, vključno z izdajatelji zunaj EU. Predlagani okvir vsebuje štiri ključne zahteve:
- sredstva, pridobljena z obveznico, je treba v celoti dodeliti projektom, usklajenim s taksonomijo EU,
- s podrobnimi zahtevami glede poročanja je treba zagotoviti popolno preglednost dodeljevanja sredstev, pridobljenih z obveznicami,
- vse zelene obveznice EU mora preveriti zunanji ocenjevalec, da se zagotovi skladnost z uredbo in da so financirani projekti usklajeni s taksonomijo. Za državne izdajatelje je predvidena posebna in omejena prožnost,
zunanji ocenjevalci, ki opravljajo storitve za izdajatelje zelenih obveznic EU, morajo biti registrirani pri Evropskem organu za vrednostne papirje in trge ter pod njegovim nadzorom. To bo zagotovilo kakovost in zanesljivost njihovih storitev in pregledov, da se zaščitijo vlagatelji in zagotovi celovitost trga. Za državne izdajatelje je predvidena posebna in omejena prožnost.
Povezave
Dokumenti
Povezani članki