Arhiv novic

Arhiv novic

Evropska komisija želi z zeleno elektriko nadomestiti 21 bcm ruskega plina

Električna energija iz sončnih in vetrnih elektrarn bi lahko nadomestila 21 milijard kubičnih metrov (bcm) plina v okviru načrta Evropske komisije REPowerEU za odpravo odvisnosti EU od ruskega uvoza do leta 2027, objavljenega 18. maja.

To pomeni okoli 14 odstotkov tipičnega uvoza ruskega plina na leto v višini 155 milijard kubičnih metrov.

Evropska komisija v okviru svojega načrta cilja na to, da bi bilo do leta 2025 nameščenih več kot 320 GW novih sončnih zmogljivosti, kar bo podvojilo današnje zmogljivosti, do leta 2030 pa skoraj 600 GW.

Ključni del opuščanja rabe ruskega plina pa je tudi množična izgradnja sončnih elektrarn na strehah stavb po vsej EU, je EK zapisala v izjavi.

Takšne enote bi lahko po nekaterih ocenah pokrile skoraj 25 odstotkov porabe električne energije v EU – več, kot je danes pokrije zemeljski plin, je EK zapisala v ločeni strategiji EU za sončno energijo.

Ob tem Komisija načrtuje pobudo za pospešitev takšnih projektov s seznamom ukrepov, ki jih je treba izvesti do konca tega leta. To vključuje ukrepe EU in nacionalnih vlad za omejitev časa za izdajo dovoljenj za sončne elektrarne na strehah na tri mesece in zagotovitev, da so vse nove stavbe »pripravljene na izrabo sončne energije«.

Bruselj je pozval k »robustnim okvirjem podpor« za sončne elektrarne na strehah, vključno s kombinacijami s shranjevanjem energije in toplotnimi črpalkami, ki temeljijo na predvidljivih časih povračila investicije, krajših od 10 let.

Vlade bi morale vzpostaviti nacionalne podporne programe, da bi zagotovile »množično izgradnjo« takšnih enot, začenši z najprimernejšimi zgradbami.

Drugi ukrepi vključujejo predloge EK, da bi do leta 2026 postala postavitev sončnih elektrarn na strehah obvezna za vse nove stavbe z uporabno površino večjo od 250 kvadratnih metrov, nato pa do leta 2027 še za vse obstoječe takšne stavbe ter nato za vse nove stanovanjske stavbe do leta 2029.


Strategija REpowerEU je del prizadevanj EK za zmanjšanje letnega uvoza ruskega plina v EU za 100 milijard kubičnih metrov – ali za skoraj dve tretjini običajnih 155 milijard kubičnih metrov – do konca tega leta kot odgovor na invazijo države na Ukrajino. Rusija običajno pokrije približno 40 odstotkov potreb EU po plinu.

Evropska komisija načrtuje tudi povečanje cilja EU za obnovljive vire energije za leto 2030 na 45 odstotkov s 40 odstotkov, kolikor je predlagala lani kot del pobude za zmanjšanje emisij v EU za vsaj 55 odstotkov v primerjavi z letom 1990.

S ciljem 45 odstotkov bi skupne zmogljivosti EU za proizvodnjo električne energije iz obnovljivih virov do leta 2030 dosegle 1.236 GW, medtem ko je bilo prej predvidenih 1.067 GW.

Povezave
Dokumenti
Povezani članki

Theme picker

Bodite obveščeni o aktualnih vsebinah s področja TRAJNOSTNE ENERGIJE. Prijavite se na e-novice!

Prijavite se na e-novice