Arhiv novic

Arhiv novic

Evropa na pol poti do zaprtja vseh premogovnih elektrarn do leta 2030

Z napovedjo podjetja EDF, da bo premogovno elektrarno v West Burtonu v Veliki Britaniji zaprlo leta 2022, je Evropa dosegla pomemben mejnik: polovica premogovnih elektrarn v Evropi je napovedala svoje zaprtje do leta 2030 ali pa je že zaprtih, so sporočili iz društva Focus.

»​Industrija premoga v Evropi se približuje svojemu koncu. Države, energetska podjetja in finančne institucije morajo zdaj načrtovati opustitev premoga do leta 2030 ali še prej. ​Štirinajst evropskih držav to že razume. Tistih nekaj, ki jih je še ostalo, je pred jasno izbiro. Ali takoj pričeti z načrtovanjem postopne opustitve premoga do leta 2030, skupaj z vsemi prednostmi poceni energije iz obnovljivih virov ter finančnimi sredstvi EU za prehod. Ali pa bomo kasneje prisiljeni v prehod na obnovljive vire energije, le da bo ta nenačrtovan, kaotičen in s tem veliko težji za državljane in delavce ter sočasno škodljiv za zdravje ljudi. Vse to pa bomo v drugem primeru morali plačati iz državnih proračunov,«​ pravi Kathrin Gutmann​, vodja kampanje ​Europe Beyond Coal​.

V Sloveniji se je sicer pred kratkim začela javna razgrnitev in javna obravnava osnutka nacionalne strategije za izstop iz premoga in prestrukturiranje premogovnih regij v skladu z načeli pravičnega prehoda ter dopolnjenega okoljskega poročila. Za Savinjsko-Šaleško (SAŠA) regijo je predlagan najbolj ambiciozen scenarij izstopa iz premoga, to je najpozneje leta 2033.

»​Kljub predlagani letnici 2033 obstajajo politične težnje, da se letnica za izstop iz premoga v Sloveniji postavi čim bolj v prihodnost, kar zna biti zelo nevarno, sploh glede na to kaj se s premogovnimi elektrarnami dogaja v Evropi,« pravi Tomislav Tkalec iz ​Focusa​.

»Glede na trenutne visoke cene CO2 kuponov ter še predvideno rast njihovih cen je konec rabe premoga v EU neizogiben. Obstaja realna možnost, da bo TEŠ zaradi finančnih razlogov potrebno zapreti že pred letom 2030, zato je še toliko bolj pomembno, da čim prej začnemo s prestrukturiranjem regije in pravičnim prehodom,« poudarja Tkalec.
Povezave
Dokumenti
Povezani članki

Theme picker

Bodite obveščeni o aktualnih vsebinah s področja TRAJNOSTNE ENERGIJE. Prijavite se na e-novice!

Prijavite se na e-novice